Budowa domu - niwelacja terenu

Budowa domu - niwelacja terenu

Budowa domu to nie taka prosta sprawa, musimy zacząć od podstaw czyli od terenu, na którym nasz dom będzie stał.

Zatem, od czego tak naprawdę zaczynamy?

Od wyrównania terenu!

Wyrównanie terenu jest czasem koniecznością. Jeśli w przyszłości planujemy mieć ładny ogród i teren przed domem, wręcz konieczne będzie odpowiednie jego wyrównanie. Bardzo często tereny  mają różne nierówności, są pochyłe i w efekcie wyrównanie terenu może być dość  trudne do wykonania jak również  kosztowne. Jak powinniśmy zabrać się za to?

Jeśli wydaje się to zbyt skomplikowane warto poradzić się specjalisty-geodety, choć koszty jego usługi to ok. 300zł. Ale możemy zabrać się za to sami jeśli tylko zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt w wypożyczalni.

Mowa tu o niwelatorze.

Nie jest to sprawa taka prosta i oczywista, ale jeśli będziemy postępować według zasad jest to możliwe do wykonania we własnym zakresie. Należy tylko trzymać się określonych schematów, zachować określoną kolejność działań i kawałek po kawałku  wyrównamy teren. Natomiast wynajem niwelatora optycznego czy laserowego to wygodne, szybkie i tanie rozwiązanie.

NIWELATOR- co to takiego?

Jest to sprytny przyrząd geodezyjny, mocowany na trójnożnym statywie umożliwiający pomiar różnicy wysokości  pomiędzy punktami terenowymi. 

Są różne typy i rodzaje niwelatorów oraz ich zastosowanie.

Najpopularniejszym jest oczywiście niwelator optyczny. Jego zalety to niska cena i łatwa obsługa. Pamiętać jednak należy o tym, że w parze z ceną idzie zawsze jakość instrumentu.

Pomiar przewyższeń wykonuje się z wykorzystaniem specjalnej łaty niwelacyjnej z podziałem "E". Choć niwelator optyczny jest instrumentem odpornym na działanie wilgoci i można nim bez obaw pracować w deszczu, to jednak w przypadku zastosowań zewnętrznych warto wybrać model o wyższym poziomie zabezpieczenia IP oraz w solidnej metalowej obudowie, która uchroni przed ewentualnym zaparowywaniem optyki.

Bardziej zaawansowany jest niwelator elektroniczny lub kodowy.

Jest to odmiana niwelatora optycznego z systemem automatycznego odczytu różnic wysokości ze specjalnej łaty kodowej. Niezaprzeczalną zaletą takich niwelatorów jest prawie całkowite wyeliminowanie błędu powstającego podczas odczytywania wyniku pomiaru na łacie.
Niwelatory kodowe zapisują szeroki wachlarz danych, nie tylko wysokości i przewyższenia, ale też odległości. Posiadają również wbudowaną funkcje tyczenia, która potrafii być niezastąpiona na przykład na budowie, gdzie praca musi być wykonana na “wczoraj”.

Specyficznym instrumentem jest niwelator laserowy.

Tutaj - w przeciwieństwie do niwelatorów optycznych - elementem pomiarowym nie jest oś optyczna, a płaszczyzna laserowa, która powstaje poprzez obrót głowicy w niwelatorze. Pomiar różnic wysokości wykonuje się za pomocą łaty i specjalnego odbiornika sygnału laserowego. Zastosowany na dużych placach budowy, w miejscach gdzie wykonać należy wiele pomiarów, korzystne staje się właśnie jego użycie. Dzięki takiej samej zasadzie wykonywania pomiarów i obliczeń jak w niwelatorze optycznym wykonanie takiego pomiaru laserowym jest dużo prostsze i szybsze. Przy wyborze niwelatora laserowego należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

- zasięg

- dokładność, powtarzalność poziomowania

- klasa szczelności, która różni się na instrumentach przeznaczonych do pracy w pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni

- możliwość wyznaczania spadku.

Jak wygląda praca z niwelatorem laserowym? 

- jednoosobowa obsługa

- wysoka dokładność wykonywanych pomiarów

- skrócenie czasu wykonywania pomiarów przy jednoczesnym zwiększeniu ich ilości

Tak, że same zalety podczas pracy takim sprzętem.

Każdy niwelator oczywiście potrzebuje niezbędnych akcesoriów:

1.Statyw, często nazywany trójnogiem jest to najważniejszy element wszystkich zestawów pomiarowych.

Statyw należy dobrać do instrumentu pomiarowego głównie pod kątem jego masy. Im cięższy jest niwelator tym większe będą wymagania co do dokładności wykonywanej pracy. Trzeba wtedy zastosować solidniejszy i masywniejszy statyw. Do małego lasera krzyżowego wystarczy lekki trójnóg fotograficzny, do niwelatora potrzebny będzie nieco solidniejszy statyw aluminiowy, a do najcięższych niwelatorów laserowych, teodolitów i tachimetrów należy stosować statywy drewniane lub z włókna szklanego. Duże znaczenie ma również sposób blokowania nóg, który decyduje o jego stabilności. Na modele lżejsze wystarczą szybkie zaciski mimośrodowe, natomiast przy ciężkich potrzebne będą śruby zaciskowe.

2.Łata niwelacyjna. 

Najpolularniejsze w tej chwili są aluminiowe łaty teleskopowe z podziałem geodezyjnym typu "E". Niektóre z nich posiadają na odwrocie standardowy podział milimetrowy dla łatwiejszego pomiaru wysokości. Łata powinna być wyposażona w libellę pudełkową  często bagatelizowaną przez wielu użytkowników, którzy ustawiają łatę na oko . W efekcie czego dochodzi do niepoprawnego spionowania łaty co ma duży wpływ na końcową dokładność niwelacji.

Oprócz łat aluminiowych na rynku znaleźć możemy również łaty z włókna szklanego. Pomimo, że są cięższe i droższe wyróżniają je trzy zalety; 

- nie przewodzą prądu

- cechuje je odporność na działanie wody 

- są na pewno bardziej trwałe od aluminiowych.

3.Pion sznurkowy.

Zazwyczaj jako wyposażenie standardowe niwelatora. Element ten służy do „pionowania” niwelatora nad konkretnym punktem w terenie. Sznurek z pionownikiem przywiązuje sie pod spodem głowicy statywu, do śruby sercowej.

Z takim wyborem sprzętów i ich niezbędnych akcesoriów powinniśmy bez problemu wyprofilować każdy nierówny teren i to własnymi siłami.

Powiązane artykuły: Wilgoć, pleśń i grzyb w domu – jak się ich pozbyć, jak usunąć? Budowa domu - prace ziemne