Czy nagrzewnice powietrza są bezpieczne?

Czy nagrzewnice powietrza są bezpieczne?

Rozważasz możliwość wynajmu profesjonalnej nagrzewnicy powietrza do warsztatu, garażu, biura lub innego pomieszczenia gospodarczego na okres jesienno-zimowy? Zastanawiasz się, czy korzystanie z tego typu urządzeń jest bezpieczne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze nagrzewnicy powietrza? Podpowiadamy.

Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna?

Nagrzewnica olejowa jest urządzeniem przystosowanym do ogrzewania oraz osuszania pomieszczeń. To jeden z najczęściej wykorzystywanych modeli urządzeń grzewczych na budowach. Ze względu na wysoką wydajność cieplną znakomicie sprawdzi się w większych obiektach użytkowych jak np. hale, magazyny oraz na placach budowy. 

Urządzenie występuje w wersji z kominkiem odprowadzającym spaliny lub bez kominka. Modele bez możliwości odprowadzania spalin mogą być stosowane wyłącznie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych lub wolnej przestrzeni. Nagrzewnice olejowe są tanie w eksploatacji, proste w obsłudze i komfortowe w użytkowaniu.

Czy nagrzewnica gazowa jest bezpieczna?

Nagrzewnice gazowe podobnie, jak omawiane wcześniej modele olejowe są niezwykle energooszczędne oraz wygodne w użytkowaniu. Urządzenia są zasilane przy pomocy gazu (propan, propan-butan), przez co mogą być stosowane wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Dlaczego? Chodzi tutaj oczywiście o kwestię bezpieczeństwa, zastosowanie nagrzewnicy gazowej w przewiewnym miejscu niweluje ryzyko zatrucia dwutlenkiem węgla, a dodatkowo także zapobiega skraplaniu się pary wodnej na ścianach. 

Warto pamiętać również o tym, że ten model operuje otwartym płomieniem, w związku z czym należy wykluczyć możliwość powstania pożaru. Nagrzewnica gazowa świetnie sprawdzi się przede wszystkim w budownictwie oraz magazynach.

Czy nagrzewnica elektryczna jest bezpieczna?

Nagrzewnice elektryczne uchodzą za najbezpieczniejsze urządzenia grzewcze, które ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie można wykorzystać praktycznie wszędzie - w garażu, warsztacie, biurze, pomieszczeniach remontowanych itp. Nagrzewnica elektryczna posiada wiele zalet, jedną z najważniejszych jest bardzo prosta i komfortowa obsługa. Ponadto dmuchawy zasilane energią elektryczną wyróżniają się wysoką wydajnością cieplną oraz cichą pracą. 

Niektóre z dostępnych modeli wyposażone są w specjalne zabezpieczenia przed przeciążeniem oraz przegrzaniem, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowania nagrzewnicy. Minusem ich stosowania są wysokie koszty eksploatacji, dlatego też polecane są w szczególności do ogrzewania niewielkich pomieszczeń.

Zatem, jakimi aspektami kierować się przy wyborze nagrzewnicy powietrza? Otóż planując wynajem tego typu urządzenia grzewczego, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę całkowitą powierzchnię użytkową, stopień wentylacji danego pomieszczenia oraz zagrożenia pożarowego. W przypadku małych przestrzeni, gdzie nie ma zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie nagrzewnicy elektrycznej. O czym wspominaliśmy już wcześniej, nagrzewnice gazowe i olejowe, choć cechują się niskimi kosztami eksploatacji, to są one przystosowane do użytkowania w dużych i przewiewnych obiektach oraz na wolnej przestrzeni.  

Podsumowując, nagrzewnica powietrza, dopasowana pod kątem warunków panujących w danym pomieszczeniu jest urządzeniem niezwykle bezpiecznym w użytkowaniu. Co więcej, jej obecność pozwala na szybkie i efektowne ogrzanie wnętrza, co z kolei znacznie zwiększa komfort pracy w takim miejscu. 

Powiązane artykuły: Jaka nagrzewnica powietrza do warsztatu i garażu?