Ekokratka - co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Ekokratka - co to jest i co warto o niej wiedzieć?

Ekokratka to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku obejść wokół domu, trawników, alej, wjazdów do garażu i na posesję czy powierzchniach wymagających wyrównania lub uzupełnienia. Czym właściwie ekokratka jest i jakie są jej zalety?

Ekokratka – co to jest?

Ekokratka to nowoczesny sposób na znaczące wzmocnienie nawierzchni, która służy za chodnik, alejkę, drogę dojazdową, podjazd, itp. Jest produkowana z tworzywa pochodzącego z recyclingu i sama również może być wielokrotnie przetwarzana. Jest to alternatywa dla tych, którzy mają na względzie ekologię i nie chcą w swoich przydomowych ogrodach, na podjeździe i chodniku kostki brukowej czy płyt chodnikowych.

Jakie właściwości ma ekokratka?

Kratki trawnikowe słyną z wielkiej wytrzymałości i są odporne na ciężary sięgające kilkuset ton na jeden metr kwadratowy. Jeśli grunt został odpowiednio wyrównany, a podbudowa jest optymalna, to ekokratki mogą przetrwać wiele lat w idealnym stanie. Nie bez znaczenia są w tym wypadku walory estetyczne. Ekokratka prezentuje się schludnie i elegancko, przez co można dopasować ją do nowoczesnego budownictwa i zapewnić piękny wygląd w ogrodzie, wokół domu, na podjeździe czy parkingu. 

Jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Poza wspomnianymi już  wytrzymałością i atrakcyjnym wyglądem, ekokratka ma tę właściwość, że nie nagrzewa się latem, a w okresie zimowym nie wymaga odśnieżania przy mniejszych opadach śniegu. A w przypadku opadów deszczu, woda jest szybko wchłaniana w podłoże i nie pojawiają się kałuże. Ekokratki wypełnione trawą zwykle nie wymagają koszenia jeśli powierzchnia jest regularnie używana. Ale jeśli pojawi się taka potrzeba to koszenie jest dużo łatwiejsze ze względu na równą i jednolitą powierzchnię. W rezultacie takie rozwiązanie pozwala gospodarzom zaoszczędzić sporo czasu i funkcjonować w bardziej komfortowych warunkach. 

Czym wypełniane są ekokratki?

Ekokratki dzielą się na te wypełniane trawą i kruszywem. Pierwszy wariant sprawia, że trawnik ma zachowany naturalny wygląd, a zarys krat jest pod warstwą trawy niemal niewidoczny. To rozwiązanie sprawdza się w ogrodach, na parkingach oraz drogach dojazdowych. Z kolei zastosowanie kruszywa sprawia, że podłoże jest bardziej designerskie i o wiele lepiej wpisuje się w nowoczesne trendy. Grys, otoczaki albo żwir idealnie komponują się z najmodniejszymi projektami domów, dlatego ten wariant sprawdzi się  przypadku obejść wokół domów i alejek ogrodowych.

Powiązane artykuły: Tynkowanie maszynowe – dlaczego jest lepsze od ręcznego? Co to jest wysuwnica budowlana i do czego służy? Co to jest kamera inspekcyjna i co można nią zbadać? Co to jest laser krzyżowy? Wyjaśniamy: co to jest wertykulator i do czego służy aerator? Frezarka do betonu – co to jest i do czego służy? Wozidło budowlane wynajem- czy uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane?