Frezarka do betonu – co to jest i do czego służy?

Frezarka do betonu – co to jest i do czego służy?

Frezarki do betonu podobnie jak ręczne szlifierki czy śrutownice to niezwykle przydatne urządzenia, bez których obróbka tego twardego materiału byłaby wręcz niemożliwa. Co to jest frezarka i jak ona działa? Jakimi czynnikami należy kierować się przy wyborze tego specjalistycznego sprzętu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Do czego służy frezarka do betonu?

Wbrew temu, co mogłoby nam się wydawać, frezarka do betonu znacznie różni się od tradycyjnej frezarki używanej powszechnie w przemyśle stolarskim. Stanowi ona jedno z najważniejszych narzędzi, niezbędnych podczas wykonywania prac przy konstrukcjach betonowych. 

Jak sama nazwa wskazuje, maszyna ta pozwala na szybką obróbkę wierzchniej warstwy twardych materiałów - warto pamiętać o tym, że czynność tę określamy mianem “frezowania”, a nie “szlifowania”. Jeżeli chodzi o główne zastosowanie frezarek do betonu, to najczęściej są one wykorzystywane w celu zdarcia zużytej i nierzadko zniszczonej już warstwy betonu, bądź innego materiału (np. starej farby lub kleju) z powierzchni płaskiej lub krawędzi, czego efektem jest uzyskanie idealnie wygładzonej i równej powierzchni. 

Wyżej wymienione zastosowania frezarek do betonu to nie wszystko. Oprócz tego, urządzenia te często stosuje się przy obróbce wylewek i podłóg wewnątrz pomieszczeń, usuwaniu nawierzchni asfaltowych, naprawie chodników, a także czyszczeniu i przygotowywaniu podłoża do dalszych prac remontowych. 

W skład standardowego wyposażenia frezarki do betonu wchodzi bęben oraz frez. Mówiąc o frezarkach, warto wspomnieć tutaj również o typach frezowania. Wyróżniamy między innymi frezowanie obwódkowe, walcowe, kształtowe oraz frezowanie czołowe, które dzieli się na trzy typy: pełne, niepełne symetryczne oraz niepełne niesymetryczne. 

Rodzaje frezarek do betonu

Frezarki do betonu to specjalistyczne maszyny, które doskonale sprawdzą się zarówno w każdej profesjonalnej firmie, jak i gospodarstwie domowym. Idealnie nadają się do prostych i nieco bardziej skomplikowanych zadań przy zdzieraniu bardzo twardych warstw. 

Rozważając możliwość nabycia tego sprzętu, warto pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje frezarek do betonu. Urządzenia te ze względu na sposób zasilania podzielić możemy na frezarki elektryczne oraz frezarki spalinowe, różniące się od siebie parametrami technicznymi, jak np. mocą silnika, wydajnością frezowania (ok. 28 m2/h - ok. 65 m2/h), szerokością roboczą (200-300 mm) czy głębokością frezowania (2,5 – 10 mm).

To jednak nie wszystko, niektóre z modeli dostępnych na polskim rynku przystosowane są do podłączenia odkurzacza przemysłowego lub innym wyciągiem, co nie tylko znacznie poprawia komfort pracy, ale przede wszystkim umożliwia przeprowadzenie procesu frezowania w różnych pomieszczeniach. Innym równie istotnym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę przy wyborze frezarki, zwłaszcza ręcznej jest waga urządzenia - zbyt ciężki sprzęt niestety może utrudniać nam pracę. Jeżeli chodzi o obsługę urządzenia, to jest ona stosunkowo prosta i intuicyjna.

Obecnie frezarki do betonu znajdziemy na wyposażeniu praktycznie każdego sklepu z narzędziami. Koszt nabycia nowego urządzenia wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego też w sytuacji, kiedy potrzebujemy go zaledwie na kilka godzin bądź jeden dzień, to zdecydowanie bardziej opłacalną opcją będzie wynajem frezarki. Ceny za wypożyczenie ustalane są indywidualnie i zależeć będą między innymi od czasu trwania umowy oraz rodzaju sprzętu.

Powiązane artykuły: Listwa wibracyjna do betonu – jak używać? Wozidło budowlane wynajem- czy uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane? Zacieranie betonu - jak zacierać beton zacieraczką? Jaką zacieraczkę do betonu wybrać? Świat betonu