Ile kosztuje godzina pracy nagrzewnicy powietrza?

Ile kosztuje godzina pracy nagrzewnicy powietrza?

Zamknięte pomieszczenia pozbawione instalacji grzewczej najczęściej ogrzewane są za pomocą nagrzewnic powietrza. Nagrzewnica powietrza nie wymaga montowania dodatkowych instalacji, za to pozwala cieszyć się optymalną temperaturą w okresie jesiennym czy zimowym. Jakie są rodzaje nagrzewnic powietrza i ile kosztuje godzina ich pracy? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat. 

Ile prądu zużywa nagrzewnica elektryczna?

Nagrzewnica elektryczna to rodzaj nagrzewnicy cieszącej się największą popularnością w tej kategorii. Dzieje się tak, ponieważ nagrzewnica elektryczna wymaga wyłącznie dostępu do prądu i uruchomienia, a ciepło generuje błyskawicznie. W związku z tym nagrzewnica powietrza elektryczna znajduje zastosowanie w najróżniejszych branżach i z powodzeniem można jej używać do ogrzewania hal, magazynów czy garaży, oczywiście uwzględniając wcześniej metraż pomieszczenia i dostosowując do niego moc czy też ilość nagrzewnic. Ponadto eksploatacja energii elektrycznej nie wymaga od osób prywatnych czy przedsiębiorców odprowadzania spalin poza miejsce przebywania zwierząt i ludzi. 

Głównym czynnikiem wpływającym na ilość zużywanego przez urządzenie prądu jest moc nagrzewnicy obliczana w kilowatogodzinach. Nagrzewnica powietrza pobierająca 3 kW w ciągu godziny pracy zużyje właśnie 3 kW, a to oznacza, że koszt pracy nagrzewnicy elektrycznej będzie wynosił około 3 zł przy założeniu, że cena 1 kWh wynosi 1,00 zł (2023). Nagrzewnica elektryczna 3 kW zużyje 72 kW na dobę, a to przełoży się na koszt ok. 72 zł (2023). Nagrzewnica o takiej mocy ogrzeje pomieszczenie do 30m2 i wysokości do 2,5 m. 

Ostateczny koszt jest jednak zależny od dystrybutora energii elektrycznej, taryfy oraz regionu. Koszty te można zniwelować poprzez prawidłowe i przemyślane korzystanie z urządzenia. Wyregulowany przepływ powietrza i korzystanie z zakresu regulacji siły grzania powodują, że można uzyskać w pomieszczeniu określoną temperaturę, ale jej nie przekraczać.

Ile gazu zużywa nagrzewnica gazowa?

Nagrzewnica gazowa najczęściej wykorzystywana jest na magazynach, halach czy też w garażach. W tym wypadku ciepło generowane jest poprzez spalanie gazu, a więc propanu albo propan-butanu. Energia cieplna jest oddawana z wymiennika za pomocą wentylatora, a strumień powietrza wydmuchiwany jest w odpowiednim kierunku lub też do kanału wentylacyjnego. 

Nagrzewnica gazowa ma tę przewagę nad innymi, że dostępna jest w bardzo dużym zakresie mocy. Ta różnorodność przekłada się na bezproblemowe dostosowanie wydajności urządzenia do własnych potrzeb. W niektórych modelach możliwe jest również włączenie samego wentylatora, przez co nagrzewnica powietrza gazowa może okazać się funkcjonalnym urządzeniem nawet w okresie letnim.

Ilość gazu zużywana przez tego rodzaju urządzenie jest zależna od kilku czynników, a mianowicie od mocy, preferowanej temperatury w pomieszczeniu, powierzchni pomieszczenia oraz jego izolacyjności. Na przykład nagrzewnica gazowa o mocy 20 kW na propan-butan, która wystarczy do ogrzania pomieszczenia o wielkości 12 x 6 m i wysokiego na 4 metry, spala około 0,98 kg gazu na godzinę, przy czym kilogram kosztuje około 20 zł (2023). Przeliczając to 1 godzina pracy nagrzewnicy gazowej na powierzchni 30m2 zużyje ok. 0,40 kg gazu i będzie to kosztowało około 8 zł, przy 50m2 zużyje ok. 0,68 kg gazu i będzie to kosztowało około 14 zł, a na 100m2 zużyje ok. 1,36 kg gazu i koszt wyniesie ok. 27 zł. 

Ile oleju spala nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa najczęściej jest wykorzystywana nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale przede wszystkim do przyśpieszania wielu prac remontowych. Nagrzewnica olejowa pobiera powietrze z otoczenia, a następnie wydmuchuje je po ogrzaniu. 

Nagrzewnica olejowa o mocy 20 kW jest w stanie ogrzać pomieszczenie o wielkości 300 metrów kwadratowych, a eksploatacja jest zależna od oczekiwań użytkowników. Średnie zużycie nagrzewnic tego rodzaju to ponad 2 litry na godzinę, przy czym 20 litrów oleju grzewczego kosztuje około 300 złotych (2023), co daje 30 zł na godzinę. W ciągu doby taka olejowa nagrzewnica powietrza zużyje 48 litrów oleju.

Jaka nagrzewnica powietrza jest najbardziej opłacalna pod względem kosztów?

Jak widać to występują różnice w ilości zużycia paliwa i energii w każdym rodzaju nagrzewnic. 
Porównując wszystkie rodzaje tu wymienionych urządzeń na ogrzewaniu pomieszczenia o wielkości 100m2 i wysokości 2,5 m zobaczymy ile kosztuje 1 godzina pracy każdego rodzaju nagrzewnicy. 

Nagrzewnica elektryczna zużyje 10 kWh i koszt wyniesie ok. 10 zł.
Nagrzewnica gazowa zużyje 1,36 kg gazu i koszt wyniesie ok. 27 zł.
Nagrzewnica olejowa zużyje 0,67 l oleju i koszt wyniesie ok. 10 zł. 
Ceny paliw i energii są podane z listopada 2023.

Powiązane artykuły: Jaki wybrać podest ruchomy do rodzaju wykonywanej pracy?