Jak bezpiecznie ustawić i używać rusztowanie?

Jak bezpiecznie ustawić i używać rusztowanie?

Każdy musiał się przynajmniej raz w życiu zetknąć z postawionym rusztowaniem. Taka konstrukcja pojawia się wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace budowlane. Rusztowanie przydaje się też podczas wykonywania prac rewitalizacyjnych, związanych z utrzymaniem czystości, czy dotyczących montażu, na przykład billboardu. Przechodząc obok lub pod rusztowaniem, można zadać sobie pytanie „Czy to bezpieczne?”. Co daje pewność, że ta konstrukcja nikomu nie zagraża? 

Rusztowanie stawia się zgodnie z przyjętymi ustawami i rozporządzeniami

Nie ma takiej możliwości, by ktoś, kto potrzebuje skorzystać z rusztowania, postawił je według swojego widzimisię. Są odpowiednie 1przepisy i rozporządzenia, których należy się trzymać i jakich trzeba przestrzegać, zanim przystąpi się do składania poszczególnych elementów takiej konstrukcji.

Oprócz przepisów prawnych, które obowiązują, montażysta powinien również orientować się, jakie normy techniczne trzeba uwzględnić. Są to przepisy DTR, czyli odnoszące się do Dokumentacji Techniczno-Ruchowej.  

Wszystkie te wymagania pod względem bezpieczeństwa należy mieć na uwadze – jest to rzecz konieczna i obowiązkowa. Jednak dla stuprocentowej pewności, że rusztowanie ustawiono stabilnie, trzeba jeszcze sprawdzić, czy faktycznie można bezpiecznie użytkować taką konstrukcję. 

Dlatego pracownik, który zajmuje się montażem rusztowania, sprawdza na koniec wszystkie połączenia, czy są trwałe. Zwraca też m.in. uwagę na to, czy rusztowanie jest dobrze przytwierdzone do gruntu i czy cała konstrukcja zachowuje pion. Montażem powinna zajmować się osoba, która ma zarówno doświadczenia, jak i uprawnienia do składania rusztowań. 

Jak bezpiecznie ustawić rusztowanie budowlane?

Jak ustawić rusztowanie? Należy wziąć pod uwagę również inne aspekty, niż tylko przepisy, czy normy. Przede wszystkim montażysta musi wiedzieć, że rusztowanie powinno składać się z elementów wykonanych z określonych materiałów. Ponadto każda z tych części musi być dopasowana do określonego systemu rusztowania. W przeciwnym razie poszczególne elementy będzie trudno ze sobą ściśle połączyć. Do tego każdy z nich może być dostosowany do prac przy innych obciążeniach, jak również warunkach. 

Poza złożeniem każdej części w jedną, solidną konstrukcję, trzeba również zadbać o solidne przytwierdzenie rusztowania do podłoża. Pomagają w tym specjalne kotwy, jednak mimo to nie można zapomnieć sprawdzić, czy dobrze wykonano uziemienie i zakotwienie. Należy to sprawdzić zarówno poprzez przyjrzenie się z bliska tym połączeniom, jak i sprawdzenia w praktyce, czy są one faktycznie solidne. 

Jak korzystać z rusztowania bez obaw? 

By praca na rusztowaniu była w pełni bezpieczna, nie wystarczy przestrzegać powyższych założeń. Konieczne jest oznakowanie takiej konstrukcji i wyznaczenie odległości, do jakiej można się zbliżyć. Ponadto każdy pracownik, który korzysta z rusztowania, powinien mieć odpowiednią odzież, obuwie i akcesoria. 

Stawiając rusztowanie, trzeba też mieć na uwadze warunki atmosferyczne, takie jak wietrzna aura, czy opady. Silne podmuchy wiatru wymuszają, by regularnie sprawdzać, czy konstrukcja jest stabilna. Natomiast deszcz, czy grad wpływają niekorzystnie na połączenie rusztowania z gruntem. Zatem należy przekonać się, czy w wyniku tych opadów rusztowanie wciąż jest mocno osadzone w podłożu. 

Bezpieczne użytkowanie rusztowania – o czym warto pamiętać? 

Nawet prawidłowo postawionego rusztowania nie można pozostawić „samemu sobie”. Często nie da się w stu procentach zabezpieczyć konstrukcji plandeką przed opadami, czy wichurą. Dlatego też niezbędne są regularne przeglądy techniczne. 

Wskazane są przeglądy okresowe, które trzeba przeprowadzać minimum raz w miesiącu. Wyróżnia się też przeglądy po zajściu gwałtownych zjawisk naturalnych (przeglądy sytuacyjne). Jeśli miała miejsce m.in. ulewa, czy porywisty wiatr, wtedy wskazane jest, by sprawdzić, jaki jest stan konstrukcji i czy jest stabilne. 

1Przepisy ustaw i rozporządzeń: Kodeksu Pracy, Prawo Budowlane, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ws. bezpieczeństwa i higieny pracy, Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej ws. minimalnych wymagań dot. bezpieczeństwa i higieny pracy.

Powiązane artykuły: Listwa wibracyjna do betonu – jak używać?

Produkty które możesz wykorzystać: