Jak odnowić starą podłogę przy pomocy cykliniarki do parkietów i desek podłogowych cz.1?

Jak odnowić starą podłogę przy pomocy cykliniarki do parkietów i desek podłogowych cz.1?

Podłoga wykonana z najwyższej jakości drewna prezentuje się niezwykle elegancko, a dodatkowo także znakomicie współgra praktycznie z każdym stylem aranżacyjnym. Zastanawiasz się, jak w prosty sposób można samodzielnie odnowić stary parkiet, aby przywrócić mu utracony blask? Jakich akcesoriów i urządzeń będziesz potrzebować, aby odnowić starą podłogę? Podpowiadamy.

Kiedy wykonać cyklinowanie parkietu i desek podłogowych?

Podłoga drewniana posiada wiele zalet, do tych najważniejszych zaliczamy przede wszystkim trwałość oraz niebywałą odporność na zarysowania, wgniecenia i duże obciążenie. W przypadku parkietów oraz desek podłogowych niezwykle ważna jest ich właściwa i systematyczna pielęgnacja, dzięki czemu zachowają one swój elegancki wygląd przez długi czas. Zgodnie z opinią ekspertów cyklinowanie podłóg powinno przeprowadzać się co ok. 10 lat. Oczywiście czas ten może się nieco wydłużyć bądź skrócić, w zależności od intensywności eksploatacji podłogi oraz widocznych zniszczeń. 

Przed przystąpieniem do renowacji starego parkietu konieczne będzie wyniesienie wszystkich przedmiotów znajdujących się w danym pomieszczeniu, włącznie z firanami i zasłonami. Oprócz tego zaleca się również demontaż listew przypodłogowych. Wbrew ogólnie panującym przekonaniom cyklinowanie parkietów nie jest takim skomplikowanym i trudnym zadaniem, jakby mogło nam się wydawać. Oczywiście do tego celu niezbędne nam będą odpowiednie preparaty oraz cykliniarka do podłogi drewnianej. Skąd wziąć to specjalistyczne urządzenie? Jaki jest koszt jego wypożyczenia? O tym już za chwilę.

Ile kosztuje wypożyczenie cykliniarki?

Szlifierka oscylacyjno-rotacyjna bądź taśmowa, znana wszystkim jako cykliniarka do desek podłogowych to elektryczne urządzenie przystosowane do szlifowania drewnianych podłóg. Cyklinowanie podłogi przy użyciu tej specjalistycznej maszyny odbywa się poprzez jej powolne przesuwanie po parkiecie. Cykliniarka do parkietów jest prosta w obsłudze, a co najważniejsze z jej pomocą możliwe jest szybkie i skuteczne usunięcie powłok lakierniczych lub malarskich, a także zniszczonych warstw drewna. 

Na wynajem cykliniarki, warto zdecydować się wtedy, gdy zależy nam na idealnym i równomiernym wygładzeniu wszystkich nierówności znajdujących się na powierzchni, wyrównaniu koloru oraz usunięciu widocznych uszkodzeń mechanicznych takich jak przetarcia, pęknięcia czy głębokie rysy.

Jesteś ciekaw, ile kosztuje wypożyczenie cykliniarki? Otóż cena wynajmu tego urządzenia zależna jest między innymi od modelu cykliniarki oraz czasu, na jaką chcemy ją wypożyczyć. Niemniej jednak ceny w tym wypadku wahają się od 80 zł za jedną dobę.

W momencie, kiedy już zaopatrzymy się w potrzebne preparaty oraz urządzenia, możemy rozpocząć odnawianie starego parkietu. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić powierzchnię posadzki, celem usunięcia zalegających na niej zanieczyszczeń - kurzu, tłustych plam, piasku itp. Jest to niezwykle istotny element, którego pomięcie bądź niedokładne wykonanie może skutkować uszkodzeniem głębszych warstw drewnianych desek. Kolejny etap prac renowacyjnych skupia się na wypełnieniu ubytków oraz wygładzeniu powierzchni przy wykorzystaniu cykliniarki do parkietów. 

Po upływie kilkunastu godzin od cyklinowania konieczne jest ponowne oczyszczenie posadzki z pyłu. Ostatni etap skupia się na impregnacji oraz wykończeniu parkietu przy użyciu odpowiednich preparatów do pielęgnacji drewna, które zabezpieczą powierzchnię przed brudem oraz wodą. 

tutaj znajduje się druga część artykułu. Zapraszamy. 

Powiązane artykuły: Jak odnowić starą podłogę przy pomocy cykliniarki do parkietów i desek podłogowych cz.2? Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą? Jak rozwinąć swój biznes przy pomocy wypożyczalni sprzętu budowlanego?