Jak ogrodzić budowę?

Jak ogrodzić budowę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami teren, na którym prowadzone są prace budowlane, powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed dostępem osób nieupoważnionych. Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie ogrodzenia tymczasowego. Dowiedz się, jakie wymagania musi spełniać płot oraz o czym warto pamiętać przy jego stawianiu.

Ogrodzenie placu budowy, a pozwolenie

Budowa własnego domu to niezwykle kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie, do którego należy właściwie się przygotować. Jednym z pierwszych kroków, jakie należy poczynić w tym kierunku, jest ogrodzenie placu budowy. Warto wiedzieć o tym, że płot można postawić jeszcze przed otrzymaniem pozwolenia na budowę, a także bez konieczności jej zgłoszenia. Ważne, aby wysokość ogrodzenia nie przekraczała 2,2 m.

Ogrodzenie terenu budowy – wymagania

Teren budowy należy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie stwarzał on zagrożenia zarówno dla osób postronnych, jak i samych pracowników budowlanych. Zastanawiasz się, jakie kryteria powinno spełniać ogrodzenie tymczasowe? Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami taki płot musi mieć co najmniej 1,5 metra wysokości i powinien on stanąć dokładnie w miejscu wyznaczenia działki - pod żadnym pozorem nie może przekraczać linii granicznej. 

Jeśli chodzi o konstrukcję ogrodzenia, to musi być ona przede wszystkim stabilna i solidna, pozbawiona ostrych zakończeń. W przypadku stref niebezpiecznych, w których istnieje ryzyko spadania ciężkich przedmiotów z wysokości, ogrodzenie powinno zostać usadowione w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości wznoszonego obiektu budowlanego. Jeżeli teren budowy znajduje się tuż przy drodze, wówczas konieczne będzie uzyskanie zgody jej zarządcy.

Warto wiedzieć również o tym, że ogrodzenie tymczasowe może zabezpieczać wyłącznie teren, na którym będą prowadzone prace budowlane. Stawianie płotu wokół całej działki nie jest koniecznością. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, możesz zaoszczędzić nieco pieniędzy.

ladowarka_teleskopowa_pablo1

Ogrodzenie tymczasowe – o czym należy pamiętać?

Stawiając płot ogrodzeniowy, należy mieć na uwadze fakt, że jego głównym zadaniem jest nie tylko stworzenie bezpiecznych warunków pracy, ale także zabezpieczenie znajdujących się na terenie budowy materiałów oraz sprzętów przed kradzieżą. Niezależnie od tego, czy będzie to ogrodzenie tymczasowe, czy stałe, warto zadbać o to, aby było ono bezpieczne i funkcjonalne. Pamiętaj, tylko solidna konstrukcja jest gwarancją bezpieczeństwa!

Obecnie największą popularnością cieszą się płoty tymczasowe wykonane z metalowych paneli ogrodzeniowych, które cechuje ogromna wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, co z kolei zapewnia wieloletnią trwałość ogrodzenia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy podejmiemy decyzję o tym, aby płot tymczasowy został docelowym ogrodzeniem działki. Jedną z największych zalet ogrodzeń z metalowych paneli, jest możliwość ich wielokrotnego użytkowania - płot jest prosty zarówno w montażu, jak i demontażu, co dodatkowo ułatwia jego przechowywanie i transportowanie.

W przypadku budowy komercyjnej poza bezpieczeństwem wykonawcy stawiają na funkcjonalność i szybki montaż oraz demontaż ogrodzenia tymczasowego. Taką charakterystykę i cechy spełniają ogrodzenia przeznaczone na wynajem ogrodzeń tymczasowych dla deweloperów, generalnych wykonawców budowy i prywatnych inwestorów nieruchomości. 

Produkty które możesz wykorzystać: