Jak osuszyć ściany wewnątrz budynku?

Jak osuszyć ściany wewnątrz budynku?

Zawilgocone mieszkania mają niekorzystny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie fizyczne – wilgotne ściany to idealne miejsce do tego, aby zasiedliły je pleśnie i grzyby, które są tak naprawdę toksynami i negatywnie wpływają na nasz organizm, w tym przede wszystkim na nasze górne drogi oddechowe. Ponadto pleśnie i grzyby są także bardzo groźne dla alergików – nic więc dziwnego, że suche ściany powinny być dla każdego z nas priorytetem. Niestety wilgoć w domu może pojawić się z wielu przyczyn, a na niektóre z nich nie mamy wpływu – wtedy najlepiej zastosować odpowiednie urządzenia, które osuszą ściany i powietrze w naszym domu.

Domowe i profesjonalne osuszanie ścian po remoncie

Przyczyny wilgotnych ścian mogą być bardzo złożone, np. często zdarza się, że zbyt duża wilgotność panuje w łazience lub w kuchni z powodu źle działającej wentylacji grawitacyjnej. Inną przyczyną może być również słaba izolacja fundamentów, brak właściwej lub całkowity brak izolacji termicznej. Przyczyny zbyt dużej wilgoci mogą być również tak prozaiczne, jak zalanie czy po prostu remont, który obejmował takie prace remontowe jak kładzenie nowych tynków czy malowanie – wtedy zawsze musi minąć odpowiedni okres, aby ściany dobrze wyschły – jeśli wprowadzimy się z byt wcześnie, to możemy potem długo walczyć z nadmierną wilgocią w mieszkaniach i jej przykrymi skutkami. 

Aby ściany szybciej schły, np. po remontach, to konieczne jest zastosowanie mniej lub bardziej zaawansowanych rozwiązań. Przede wszystkim możemy po prostu wietrzyć mieszkania oraz podnieść w nich temperaturę, co uzyskuje się przy zastosowaniu takich urządzeń jak nagrzewnice powietrza – wtedy dzięki wyższej temperaturze ogólnej ściany szybciej wysychają. Istnieją także inne sposoby na osuszanie ścian po remoncie, które stosuje się w wyjątkowo trudnych sytuacjach – są to na przykład metody kondensacyjna czy absorpcyjna.

Osuszanie ścian po remoncie za pomocą nagrzewnic

Profesjonalne firmy budowlane i wykończeniowe stosują specjalistyczne urządzenie, które przyspieszają wysychanie ścian i tym samym umożliwiają szybsze wprowadzenie się do swojego mieszkania. Są to różnego rodzaju osuszacze budowlane, na przykład takie jak nagrzewnice powietrza. Za optymalną wilgotność w mieszkaniach uważa się taką w granicach 30-40% - większa może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, dlatego tak ważne jest, aby wprowadzać się dopiero wtedy, gdy będzie ona w normie.

Nagrzewnice powietrza to urządzenia, których zadaniem jest podnieść temperaturę panującą w pomieszczeniu, nawet do kilkudziesięciu stopni, aby w efekcie ściany szybciej wysychały, co dzieje się poprzez odparowywanie wilgoci ze ścian. Aby zaszły takie procesy i były one efektowne, to konieczna jest także prawidłowa wentylacja w pomieszczeniach. Nagrzewnice stosuje się przede wszystkim właśnie po remontach, kiedy to konieczne jest przyspieszenie procesu wysychania ścian, a remont na przykład przeprowadzało się zimą – niskie temperatury na zewnątrz nie sprzyjają szybszemu wysychaniu.

Osuszacze powietrza – gwarancja suchych ścian po remoncie

Aby przyspieszyć proces osuszania się ścian, warto zastosować profesjonalne osuszacze powietrza, które sprawią, że po wprowadzeniu się do mieszkania nie będziemy borykać się z takimi problemami jak nadmierna wilgoć, a nawet szkodliwa dla zdrowia pleśń. Osuszanie ścian po remoncie może odbyć się z pomocą nagrzewnic elektrycznych, gazowych czy olejowych. Profesjonalne ekipy remontowo-budowlane oddają do użytku zawsze odpowiednio osuszone mieszkania. 

Powiązane artykuły: Wiosenne mycie elewacji. Jak i czym umyć elewację budynku? Jak szybko osuszyć mokre ściany? Osuszacze powietrza przemysłowe i budowlane Osuszanie pomieszczeń - jak osuszyć ściany po tynkowaniu i wylewki? Malujemy ściany. Jaki agregat malarski wypożyczyć?