Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą?

Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą?

Najczęstszym sposobem obróbki podłogi drewnianej przed położeniem lakieru jest jej szlifowanie. Jest ono potrzebne głównie wtedy, kiedy chcemy nadać jej nowy wizerunek lub zupełnie odnowić. Zanim jednak przystąpimy do pracy, należy upewnić się, że podłoga jest całkowicie utwardzona i związana klejem, a następnie przygotować odpowiednie narzędzia, które przyniosą pożądany efekt.

 

Czym szlifujemy?

Do szlifowania podłóg drewnianych stosuje się nowoczesne szlifierki taśmowe. Takie maszyny posiadają system bezkońcowej taśmy szlifierskiej, obracającej się na wałku szlifierskim i prowadzącym. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, między innymi przedłużona żywotność taśmy, która nie nagrzewa się przy wysokich temperaturach oraz jest zaopatrzona w system samooczyszczania się podczas szlifowania. Nowoczesne szlifierki taśmowe posiadają wbudowane systemy odsysania, nazywamy to technologią szlifowania bezpyłowego dają również duże możliwości regulowania taśmy szlifującej oraz docisku walca. Z kolei szlifierki kątowe służą do wygładzania krawędzi, narożników oraz trudno dostępnych powierzchni.

Czy możliwe jest cyklinowanie podłogi drewnianej?

Ależ oczywiście. Z tym, że przemysłowy parkiet należy cyklinować co najmniej pięć razy, natomiast posadzkę z desek tylko trzy razy. Jeżeli deski nie przylegają do siebie a na posadzce tworzą się wypukłości , trzeba zwiększyć liczbę cyklinowań nawet do sześciu razy.

 

Jak szlifujemy?

Bardzo ważną zasadą prawidłowego szlifowania powierzchni jest również dobór podstawowych narzędzi między innymi siatki szlifierskiej, tulei, samoprzylepnych krążków oraz papierów ściernych, które należy wykorzystywać w odpowiedniej kolejności.

Starą lakierową powłokę należy usuwać materiałami o grubym uziarnieniu do uzyskania równej powierzchni. W następnych etapach pracy usuwamy ślady pierwszego szlifu używając narzędzi z uziarnieniem o dwa stopnie mniejszym. Nie należy robić zbyt dużego przeskoku pomiędzy materiałami szlifierskimi, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na wygląd drewnianej podłogi powodując rysy ślady szlifu zgrubnego lub pośredniego. Takie zniszczenie może być niemożliwe do usunięcia.

 

Wyróżniamy trzy etapy szlifowania.

1.Szlif zgrubny.

W pierwszym etapie szlifowania na maszynę nakładamy gruboziarnisty lub średnioziarnisty papier ustawiając najwyższy poziom nacisku szlifierki. Ma to na celu wyrównanie powierzchni posadzki nadając jej charakter jednolitej płyty. Szlifowanie należy rozpocząć od narożnika pomieszczenia prowadząc ukapnie do przebiegu desek. Dzięki temu unikniemy zbyt głębokiego ścięcia miękkich desek parkietu lub mozaiki. Cykliniarką należy poruszać płynnie, w równomiernym tempie do przodu i do tyłu. W miejscu, w którym zatrzymamy sprzęt, zostanie nieprzeszlifowany odcinek , który wyrównamy prowadząc urządzenie w przeciwnym kierunku, pamiętając o tym aby lekko unieść maszynę przed każdą zmiana kierunku.

 

2.Szlif wyrównawczy.

Kolejnym etapem szlifowania jest wyrównanie trudno dostępnych miejsc takich jak brzegi posadzki i narożniki. Należy przede wszystkim odkurzyć dokładnie powierzchnię, a na cykliniarce zmniejszyć nacisk szlifierki na średni poziom. Natomiast papier jaki założymy powinien być o ziarnistości P80. Musimy pamiętać również o odpowiednim ustawieniu maszyny- szlif wyrównawczy wykonuje się zazwyczaj pod kątem 90 stopni w stosunku do poprzedniego. Po zakończeniu równania powierzchni, należy sprawdzić czy nie powstały rysy i dziury, które trzeba obowiązkowo zaszpachlować. Jest to bardzo ważne, nie dopilnowanie tego spowoduje zbieranie się lakieru w szczelinach.

 

3. Szlif wykończeniowy.

Końcowy szlif wykonuje się po to aby usunąć ostatnie drobne niedociągnięcia i przygotować posadzkę pod lakierowanie. Wykonujemy go drobnoziarnistym materiałem ściernym a kierunek wykonania szlifu zależy od kierunku ułożenia desek oraz kierunku światła. Jest to bardzo istotne, ponieważ na tym etapie szlifować należy wzdłuż włókien drewna oraz w kierunku padania światła. W celu wzmocnienia efektu szlifowania drewniana podłogę można wypolerować szlifierką lub polerką tarczową.

 

Podsumowując dzisiejszy artykuł należy pamiętać, że najważniejszymi zasadami zapewniającymi najlepsze efekty szlifowania są, idealna czystość powierzchni, którą będziemy szlifować, nowe i dobrej jakości materiały szlifierskie, pilnowanie aby papier ścierny nadmiernie się nie zużył, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, proste i płynne ruchy oraz szybkość i docisk prowadzonej maszyny.

Natomiast prace związane z polerowaniem  podłogi drewnianej następują po cyklinowaniu powierzchni i szlifowaniu jej brzegów. Do tego należy użyć profesjonalnej polerki, której zadaniem jest ujednolicenie powierzchni  w różnych kierunkach.

Po wykonaniu wszystkich wymienionych czynności należy ustalić odpowiednią metodę impregnacji, czyli lakierowanie, olejowanie lub woskowanie podłogi. 

Ale o tym przeczytacie już w następnym artykule…

Produkty które możesz wykorzystać: