Jak wypompować wodę z zalanego wykopu?

Jak wypompować wodę z zalanego wykopu?

Jak wypompować wodę z zalanego wykopu?

Gwałtowne ulewy, czasami połączone z burzami, przynoszące ponadprzeciętne ilości opadów deszczu coraz częściej dokuczają budowlańcom na placach budowy. Zmiany klimatu, do których jeszcze nie przyzwyczailiśmy się i przystosowaliśmy się stały się faktem na przestrzeni ostatnich lat. Przyczyniają się do większych opadów deszczu w krótszym okresie czasu i częstych podtopień lokalnych. Podtopienia wynikają z niewystarczających możliwości systemów odprowadzania wód opadowych i niewłaściwie przygotowanych korytach małych strumieni i małych rzek. Te czynniki stają się przyczyną częstego zalewania wykopów budowlanych na wielu inwestycjach komercyjnych jak i prywatnych. Jak sobie skutecznie poradzić z zalaniem wykopu? Jak wypompować wodę ?

Czym wypompować wodę z zalanego wykopu?

Zalane nieukończone fundamenty, zalany rów pod instalację wodociągową, zalany wykop na budowie drogi czy linii kolejowej, wypełniony deszczówką wykop pod szambo, itp. To zdarza się na każdym rodzaju inwestycji budowlanej. Pojawia się potrzeba szybkiego wypompowania zebranej wody. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do osunięcia ścian wykopu.

Najlepszym sprzętem do usuwania zgromadzonej wody jest pompa szlamowa zwana też motopompą lub pompą do wody brudnej. Ten rodzaj pompy jest używany przez ekipy Straży Pożarnej do likwidacji zalań. Pompa szlamowa pozwala wypompować brudną wodę z zanieczyszczeniami o wielkości do 50 mm oraz szlam czyli gęstą,nieprzezroczystą mieszaninę wody ziemi piasku i drobnych śmieci.

Urządzenie powinno być wyposażone filtr wstępny lub rozdrabniacz oraz obowiązkowo wirnik powinien być stalowy lub aluminiowy. Dzięki tym cechom pompa nie będzie się zatykać i nie ulegnie uszkodzeniu. Używana nazwa motopompa sugeruje, że pompy te napędzane są silnikiem spalinowym benzynowym lub diesla. Ten rodzaj napędu jest najbardziej efektywny na placach budowy, gdyż pozwala ustawić urządzenie w dowolnym miejscu niezależnie od źródeł zasilania jak jest w przypadku pomp elektrycznych. Wydajność pompy, poza jej parametrami, jest zależna od długości i średnicy węży odprowadzających wodę. Najczęściej używa się węży strażackich, gdyż mają optymalną średnicę oraz można je łączyć na dowolną długość.

Najważniejsze parametry wydajności pompy to ilość litrów pompowana w ciągu jednej minuty oraz wysokość na jaką może pompować wodę. Do zalanego wykopu najlepiej jest wybrać sprzęt, który ma wydajność od 1000 litrów na minutę do kilku tysięcy oraz dobrać wysokość pompowania do głębokości zalanego wykopu. A jeżeli zalany wykop jest dosyć sporych rozmiarów to dobrze jest zastosować kilka pomp naraz, aby sprawnie i bez problemów opróżnić wykop. Przy pomocy pomp możliwe jest odprowadzenie szlamu i wody z wykopów o głębokości do około 8 metrów. Wypompowaną wodę odprowadzamy do zbiornika przeznaczonego do tego celu lub do systemu kanalizacji za zgodą miejscowej firmy zarządzającej kanalizacją.

Istotną sprawą jest niezawodność pracującego sprzętu. Potrzebny jest sprzęt, który szybko odpali i silnik będzie pracował bez przerwy przez żądaną ilość czasu. W tej kwestii najlepiej zdać się na urządzenia renomowanych marek, a gdy nie posiadamy własnej pompy to najlepiej wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Pracownik wypożyczalni pomoże dobrać odpowiednią pompę i udzieli instrukcji jej użycia.

Powiązane artykuły: Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy lub garażu?