Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy lub garażu?

Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy lub garażu?

Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy lub garażu?

W ostatnich latach mamy do czynienia ze sporymi zmianami klimatu. Zmiany te objawiają się coraz większymi ulewami, często połączonymi z burzami. Opady deszczu w tak dużych ilościach, w krótkim czasie przyczyniają się do zalania pomieszczeń nisko położonych jak na przykład piwnica czy garaż położony poniżej poziomu gruntu. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia to potrzebujemy szybko wypompować zebraną wodę, aby móc kontynuować użytkowanie pomieszczenia i chcemy uniknąć wniknięcia wody w ściany oraz utworzenia się grzyba na ścianach.

Czym wypompować wodę z zalanej piwnicy lub garażu?

Dla każdego właściciela posesji zalanie staje się sporym wyzwaniem. Gdy zdarzy się, że piwnica lub garaż położony poniżej poziomu gruntu zostaje zalany w wyniku gwałtownej ulewy o bardzo dużej ilości opadów lub podtopieniu z powodu wylania pobliskiego strumyka lub rzeczki to pierwszą myślą i działaniem jest wyciągnięcie rzeczy jakie tam się znajdują. A następnym działaniem jest znalezienie sprzętu, który pozwoli wypompować wodę.

Woda jaka dostanie się do pomieszczenia zwykle jest zanieczyszczona i zawiera różne, drobne nieczystości jak: kawałki liści, piasek, grudki ziemi, patyczki, itp. Z tego powodu przy wyborze pompy odwadniającej należy uwzględnić gęstość zanieczyszczeń zebranej wody i dobrać pompę, która swoimi parametrami jest w stanie poradzić sobie z wypompowaniem brudnej wody. Zwykle stosuje się pompę odwadniającą do brudnej wody, gdyż pompa odwadniająca do czystej wody przeważnie służy do przepompowywania wody z basenu, studni czy odfiltrowanej wstępnie deszczówki i może zatkać się cząstkami większymi niż 4-5 mm.

Pompa odwadniająca do brudnej wody opróżni zalaną piwnicę lub garaż

W porównaniu do pompy czystej wody to pompa odwadniająca do brudnej wody posiada większą średnicę przelotu wirnika pompy. Dodatkowo tego typu urządzenia są wyposażone w filtr wstępny lub rozdrabniacz. Dzięki temu pompa nie zablokuje się w trakcie przepompowywania. Wybieramy pompę z wirnikiem metalowym, a nie plastikowym, gdyż wirnik z tworzywa sztucznego może zostać szybko uszkodzony.

Na rynku mamy pompy zasilane elektrycznie lub pompy spalinowe z silnikami benzynowymi i diesla. Urządzenia zasilane elektrycznie są z reguły mniejszych rozmiarów i pracują ciszej. Natomiast pompy spalinowe mają większe rozmiary i wymagają pracy na zewnątrz budynku oraz są głośniejsze od elektrycznych co też trzeba wziąć pod uwagę. Pompy spalinowe dobrze spełniają swoją rolę przy dużych zalaniach oraz gdy nastąpiła awaria zasilania lub jego wyłączenie w całym regionie. 

Do naszej piwnicy lub garażu wybieramy pompę z takim zasilaniem jakie możemy zapewnić i zwracamy uwagę na wydajność pompy. Wydajność urządzenia to ilość litrów pompowana na w ciągu jednej minuty oraz wysokość na jaką jest pompowana woda. Ilość pompowanej wody zakresie 200-500 litrów na minutę jest wystarczająca do opróżnienia jednej piwnicy czy jednego garażu. A jeżeli potrzebujemy odpompować wodę z kilku pomieszczeń lub jednego z dużą ilością wody to dobrze jest zastosować  pompy odwadniające o wydajności między 500, a 2000 litrów na minutę.

Pompa do brudnej wody jest też często potocznie nazywana pompą szlamową, ponieważ (jeżeli jest do tego przystosowana) radzi sobie z pompowaniem szlamu, który jest nieprzejrzystą mieszaniną wody i zanieczyszczeń.

Powiązane artykuły: Jak wypompować wodę z zalanego wykopu?