Jaką piłą ciąć pustaki ceramiczne, bloczki komórkowe Ytong i silikatowe?

Jaką piłą ciąć pustaki ceramiczne, bloczki komórkowe Ytong i silikatowe?

Budowa domu to zawsze droga i złożona z kilku etapów inwestycja. Potrzebne są do tego nie tylko odpowiednie materiały budowlane, ale również sprzęty, narzędzia i doświadczeni fachowcy z zakresu branży budowlanej. Do postawienia domu można użyć różnych materiałów, w tym między innymi pustaków ceramicznych, bloczków komórkowych Ytong oraz silikatowych – jakich narzędzi użyć do ich wygodnego i sprawnego cięcia?

Czym ciąć pustaki?

Materiały budowlane, z których powstanie wygodny i wytrzymały dom, muszą odznaczać się odpowiednimi parametrami oraz odpornością na różnorodne czynniki zewnętrzne. Tym samym są to materiały twarde i dość trudne w obróbce, a zawsze podczas budowy zdarza się, że sporą część z nich trzeba przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Jakiego wtedy użyć narzędzia? Najprostszym wyborem wydaje się piła do cięcia pustaków, ale narzędzi tego rodzaju istnieje bardzo wiele, więc należy je również dostosować odpowiednio do materiału, z którymi będą pracować.

Wśród tego rodzaju narzędzi dostępne są zarówno piły ręczne, jak i elektryczne. Ponadto mogą mieć one charakter przenośny lub wyłącznie stacjonarny. Do cięcia określonych materiałów budowlanych należy również zastosować odpowiednie tarcze diamentowe. Tak więc piła do cięcia pustaków powinna być dobrana adekwatnie do rodzaju materiału budowlanego w taki sposób, aby usprawniała i przyspieszała jego obróbkę.

Jaką piłą ciąć pustaki ceramiczne?

Pustaki ceramiczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie inwestycji budowlanych. Wykorzystuje się je do tworzenia ścian działowych, nośnych oraz wewnętrznych. Są bardzo wytrzymałe, odporne na różnorodne czynniki, a także łatwe w eksploatacji. Ponadto dostępne są one w różnych rodzajach, więc należy je również dobierać właściwie do konkretnego celu. Jednym z nich są na przykład ceramiczne pustaki Porotherm. Piła do cięcia pustaków ceramicznych powinna być dobrana adekwatnie do ich rodzaju. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się ręczna piła elektryczna lub stacjonarna piła tarczowa.

Aby piła do cięcia pustaków Porotherm zapewniała wydajną i bezpieczną pracę, to należy zwrócić uwagę między innymi na takie aspekty jak głębokość oraz długość cięcia, średnica tarczy oraz moc silnika. W przypadku twardszych pustaków moc silnika na pewno powinna być większa, np. kamień naturalny będzie wymagał mocy 5,5 kW lub jeszcze większej.

Jaką piłą ciąć bloczki Ytong?

Innym materiałem wykorzystywanym w budownictwie są bloczki Ytong. Są one bardzo wytrzymałe na ściskanie, więc mają zastosowanie przede wszystkim w budynkach kondygnacyjnych. Posiadają porowatą, mineralną strukturę, która zapewnia wysoką izolacyjność termiczną, Buduje się z nich ściany na zaprawie do cienkich spoin lub na zaprawie zwykłej. Jaka piła do cięcia bloczków Ytong będzie najodpowiedniejsza? Jako że bloczki Ytong są materiałem bardziej klejącym, to najodpowiedniejszą piłą do ich obróbki będzie piła taśmowa.

Jaką piłę zastosować do cięcia silki?

Silkę stosuje się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Zapewnia świetną izolację akustyczną, jest mrozoodporna oraz ogniotrwała. Tego rodzaju pustaki produkuje się z naturalnych surowców takich jak woda, piasek i wapno. Bloczki silki można docinać szlifierką kątową z tarczą diamentową, profesjonalnymi piłami stołowymi, a także ręcznymi piłami elektrycznymi takimi jak do cięcia pustaków ceramicznych. Warto także pamiętać o tym, że tylko narzędzia od sprawdzonych i renomowanych producentów gwarantują niezawodne i długotrwałe działanie. 

 

Powiązane artykuły: Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać w zależności od powierzchni? Jaką zaprawę naprawczą wybrać do prac naprawczych? Szlifierka do betonu - jaką wypożyczyć? Jaka nagrzewnica powietrza do warsztatu i garażu? Wynajem zagęszczarki gruntu. Jaką wybrać? Jaką zacieraczkę do betonu wybrać? Wynajem minikoparki - jaką wybrać?