Jaką zacieraczkę do betonu wybrać?

Jaką zacieraczkę do betonu wybrać?

Zacieraczki do betonu to specjalistyczne maszyny, dzięki którym szybko i dokładnie można wykończyć powierzchnie betonowe. Służą do zacierania i wyrównywania niedoskonałości powierzchni z betonu oraz do wcierania materiałów utwardzających powierzchnię.


Poza wygładzaniem powierzchni betonowych świeżo położonych zacieraczki do betonu służą również do konserwacji powierzchni z betonu oraz można je wykorzystać do naprawy betonu.
Niwelują wszelkie nierówności powierzchni pozostawiając ją idealnie równą i bez pęcherzy powietrza.

Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów zacieraczek. Różnią się one wielkością, ceną oraz sposobem użytkowania dlatego do różnych prac użyjemy innej zacieraczki. Mamy do dyspozycji większe i mniejsze zacieraczki pod względem średnicy talerza: 600, 750, 900 i 1200 mm, oraz podwójne ze średnicami wygładzania: 2x750, 2x900, 2x1200 i 2x1600 mm. Mniejszych maszyn używa się w ciasnych, małych pomieszczeniach np.: mieszkaniach, aby łatwiej i precyzyjniej można było operować sprzętem. W mniejszych pomieszczeniach dobrze jest też użyć zacieraczki krawędziowej,  dzięki czemu nie uszkodzimy wcześniej wykonanych ścian pomieszczenia.

Talerzowe i łopatkowe. Talerz używa się do wstępnego zacierania masy betonowej, gdy jego konsystencja jest taka, że można odcisnąć ślad buta. Natomiast łopatki używa się do zacierania i wygładzania pośredniego na przykład przygotowanie powierzchni do nałożenia kleju do płytek glazury lub kamienia itp., a także służą do końcowego wygładzania w celu uzyskania gładkiej posadzki.


Zacieraczka do betonu elektryczna czy spalinowa?Elektryczny napęd jest stosowany tylko w zacieraczkach jednowirnikowych. Zaletami tego rodzaju maszyn są: cichsza praca, nie wydzielają spalin, mają mniejszą średnicę tarczy, są lżejsze i łatwiej się nimi poruszać w pomieszczeniu. Głownie używa się ich w budownictwie mieszkaniowym, gdzie mamy do czynienia z mniejszymi powierzchniami do zacierania.

Zacieraczki spalinowe świetnie nadają się do większych pomieszczeń i przestrzeni. Nie potrzeba przedłużacza z prądem dzięki temu nie ma problemu z pracą na dużym obszarze. Ten typ zacieraczek posiada większe średnice talerza co przyspiesza tempo zacierania dużych obszarów masy betonowej. A także są mocniejsze i mają dużą wytrzymałość. 


Przedstawiamy kilka propozycji zacieraczek do powierzchni betonowych oraz ich zastosowanie.

 

Uniwersalna krawędziowa zacieraczka elektryczna KREBER 600mm

To precyzyjne ręczne urządzenie, idealne do zacierania oraz wygładzania posadzek betonowych w budownictwie mieszkaniowym. Dzięki tej maszynie można  wyeliminować bardzo pracochłonne i czasochłonne prace związane z zacieraniem oraz ręcznym wygładzaniem posadzek w trudnodostępnych miejscach takich jak np. słupach, kolumnach i  połączeniach podłogi ze ścianą. Można do niej zamontować wysokiej jakości wymienne łopatki , tarcze i dyski. Jej dużą zaletą jest ruchoma dźwignia sterownicza, dzięki której możemy dostosować jej położenie do wzrostu operatora. Drugą zaletą jest oszczędność miejsca podczas transportu. Maszyna ta wyposażona jest w dwucylindrowy rozruch elektryczny chłodzony powietrzem. Posiada również zabezpieczenie w postaci wyłącznika bezpieczeństwa odcinającego zapłon silnika.

 Spalinowa zacieraczka Belle Pro 900mm

Maszyna zaprojektowana z myślą o funkcjonalności i wydajności, które są wymagane przez firmy budowlane. Tego rodzaju sprzęt przeznaczony jest do długotrwałej pracy przy wykończeniu posadzek o dużej powierzchni. Maszyny PRO oferują operatorom dużo większy komfort i łatwiejszą sterowalność urządzenia a płynny ruch zapewniaj wykończenie na bardzo wysokim poziomie. To solidne urządzenie posiada wiele zalet, między innymi nowoczesny pasek napędowy, który zapewnia stałą moc. Łopatki zacierające z możliwością dokładnego wyregulowania za pomocą śrub. Maszyna jest przede wszystkim bezpieczna, posiada wyłącznik zatrzymujący zacieraczkę. Dzięki centralnemu uchwytowi dźwigowemu jest bardzo wygodna i łatwa w obsłudze.

 Zacieraczki samojezdne tzw. ‘’BLIŹNIAK’’

Te bardzo wydajne i bezpieczne maszyny przeznaczone są głównie do zacierania i wygładzania posadzek betonowych w przemysłowym budownictwie. Przystosowana są do zacierania posadzki łopatkami  i talerzami zacierającymi. Wygodny fotel operatora pozwala uniknąć odcisków obuwia na posadzce. Dzięki dwóm równoległym do siebie pracującym  przekładniom, wydajność pracy jest zwiększona pięciokrotnie w porównaniu do zacieraczek pojedynczych. Posiadają bogate wyposażenie min. silnik spalinowy 4-suw, dwucylindrowy VANGUARD 35 HP, nożny regulator obrotów oraz wyłącznik bezpieczeństwa odcinający zapłon, dwa komplety łopatek zacierających oraz wózek transportowy. Ma również możliwość zamontowania dwóch lub czterech sztuk lamp oświetleniowych oraz spryskiwaczy.

Powiązane artykuły: Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać w zależności od powierzchni? Jaką zaprawę naprawczą wybrać do prac naprawczych? Jaką piłą ciąć pustaki ceramiczne, bloczki komórkowe Ytong i silikatowe? Bruzdownica do kabli, rur i betonu. Jak wykonać bruzdy w ścianach?  Zakup gotowego betonu towarowego z betoniarni – jak to przeprowadzić? Kiedy i w jakim celu wykonać frezowanie betonu? Do czego wykorzystuje się wiertnice do betonu? Kiedy zacierać beton i jakiej zacieraczki do betonu użyć? Szlifierka do betonu - jaką wypożyczyć? Frezarka do betonu – co to jest i do czego służy?