Jaką zaprawę naprawczą wybrać do prac naprawczych?

Jaką zaprawę naprawczą wybrać do prac naprawczych?

Usterki pojawiają się z czasem w większości pomieszczeń. Zazwyczaj dotyczą najbardziej narażonych miejsc, jak np. narożniki, ale pojawiają się także na płaszczyznach ścian, sufitów, czy podłóg. Ze względu na osiadanie budynków mogą pojawić się w nich pęknięcia i szczeliny, co bez odpowiedniej reakcji może doprowadzić do trwalszych uszkodzeń. Dlatego warto zastosować odpowiednią zaprawę naprawczą. Jak wybrać i dopasować właściwą zaprawę naprawczą do konkretnej usterki?

Czym jest i do czego służy zaprawa naprawcza?

Pojawiające się pęknięcia na ścianach oraz na innych powierzchniach mogą być wynikiem wpływu czynników atmosferycznych, powstawać na skutek korodowania odkrytych elementów stalowych albo być skutkiem błędów wykonawczych. Ważniejszy jednak jest nie powód, ale jak najszybsza reakcja, czyli naprawa takiego pęknięcia.

Dostępne w handlu zaprawy naprawcze mogą mieć formę gotowej do użycia pasty albo proszku do rozrobienia z wodą tuż przed użyciem. Najpopularniejsze są różnego rodzaju szpachle, najczęściej dedykowane do konkretnego materiału, np. cementu, ale istnieją również zaprawy wielofunkcyjne, którymi można naprawiać różne powierzchnie np. beton. Taki typ zapraw wytwarzany jest ze specjalnych kruszyw oraz spoiwa hydraulicznego.

Niektóre zaprawy lepszej jakości są wzbogacane o polimery, które znacznie zwiększają elastyczność, przyczepność i trwałość zastosowanego wypełnienia. Zaprawy naprawcze służą do wypełniania pęknięć, bruzd, dziur oraz szczelin.

Za najpopularniejsze należy tutaj uznać białe zaprawy naprawcze, ponieważ po wyschnięciu i zagruntowaniu najlepiej nadają się do pokrywania farbami. Jednocześnie podczas wyboru zaprawy naprawczej należy sprawdzić, do jakiej grubości dany produkt może być nakładany. Nie można stosować zaprawy o górnej granicy pięciu milimetrów do wypełnienia szczeliny głębokiej na dwa centymetry.

Wybór zapraw naprawczych na rynku jest dosyć duży i można nimi naprawiać ubytki w takich materiałach jak:

• gips;
• płyty gipsowo-kartonowe;
• tynki cementowe i cementowo-wapienne;
• beton;
• kamień;
• cegły;
• drewno;
• surowe szkliwo i płytki ceramiczne.

Jak rozpoznać dobrą zaprawę naprawczą?

Zaprawa naprawcza musi mieć przede wszystkim doskonałą przyczepność. Przykrycie szczeliny i wyrównanie powierzchni nie zda się na nic, jeżeli zaprawa nie zwiąże się dostatecznie mocno z naprawianą powierzchnią. Zaprawy naprawcze z dodatkiem żywic są szczególnie przydatne przy powierzchniach mniej chłonnych, wymagających zastosowania zapraw o dużej przyczepności.

Zaprawa naprawcza wysokiej jakości może być z powodzeniem stosowana do naprawy ubytków w powierzchniach surowych, jak i pomalowanych. Ponadto dobra zaprawa musi po wyschnięciu spełniać wysokie wymagania pod względem odporności na czynniki środowiskowe, ścieranie, czy uderzenia, a także umożliwiać przeprowadzanie konserwacji, np. mycie ściany czy podłogi betonowej.

Nakładanie zaprawy naprawczej

Podczas zakupu zaprawy naprawczej trzeba zwrócić uwagę na jej wydajność. Ilość niezbędna do naprawienia określonego ubytku musi zostać dobrana idealnie, aby nie doszło do przeprowadzania naprawy na raty, która mogłaby zakończyć się fiaskiem.

Grubość warstwy zaprawy naprawczej nakładanej na rysę lub szczelinę nie może być większa od wskazania producenta w instrukcji użycia. Ze względu zaś na fakt, że zaprawy naprawcze są po użyciu malowane, koniecznie należy dostosować się do czasu schnięcia takiej zaprawy oraz zaleceń podanych w instrukcji.

Powiązane artykuły: Ile kosztuje godzina pracy nagrzewnicy powietrza? Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać w zależności od powierzchni? Do jakich prac może przydać się minikoparka? Kosiarka do trawy. Jaki olej wybrać i jakie paliwo wlewać? Jaką piłą ciąć pustaki ceramiczne, bloczki komórkowe Ytong i silikatowe? Jaki wybrać podest ruchomy do rodzaju wykonywanej pracy? Jakie prace wykonuje się zimą w ogrodzie? Jesienne prace w ogrodzie i na podwórku Szlifierka do betonu - jaką wypożyczyć? Jaka nagrzewnica powietrza do warsztatu i garażu?