Jakie paliwo stosować do zagęszczarki gruntu?

Jakie paliwo stosować do zagęszczarki gruntu?

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju zagęszczarki do gruntu, a ich różnorodność sprawia, że bez trudu można je dostosować do najróżniejszych prac budowlanych. Istnieją zagęszczarki stopowe, znane jako skoczki lub ubijaki; zagęszczarki płytowe – jednokierunkowe i rewersyjne, czyli dwukierunkowe, a także podwieszane, które są mocowane do wysięgnika koparki. Można je także podpiąć pod układ hydrauliczny. Niezwykle ważne jest prawidłowe napełnienie zbiornika paliwa zagęszczarki. Dzięki temu komfort pracy będzie optymalny, a użytkowanie urządzenia bezproblemowe. 

Jak sama nazwa sugeruje, zagęszczarka służy do zagęszczania gleby, które polega na stosowaniu mechanicznej siły poprzez zmniejszenie pustej przestrzeni między cząstkami. Silnie zagęszczone gleby zawierają bardzo mało przestrzeni, co powoduje, że gleba ma większą wagę jednostkową. Proces zagęszczania zmniejsza prawdopodobieństwo osiadania po wybudowaniu budynku, jezdni, chodnika, pasa startowego czy parkingu. Osiadanie może spowodować przedwczesną awarię nawierzchni, kosztowną konserwację lub naprawy.

Jakie paliwo do zagęszczarki wybrać?

Paliwo do zagęszczarki gruntu to benzyna bezołowiowa 95 lub olej napędowy. Jako, że są łatwopalne uzupełnianie zbiornika powinno się odbywać w dużej odległości od otwartego ognia. Nie zaleca się także dolewania paliwa przy rozgrzanym silniku. Ze względów bezpieczeństwa najrozsądniej jest robić to dopiero wtedy, kiedy wszystkie zewnętrzne elementy silnika ostygną. Nie wskazanie jest tankowanie na szybko, w trakcie pracy. Jeśli podczas dolewania paliwa dojdzie do nawet niewielkiego rozlania benzyny lub oleju napędowego na obudowę, pod żadnym pozorem nie wolno uruchamiać zagęszczarki, dopóki paliwo całkiem nie wyparuje. Można je ostrożnie zetrzeć czystą szmatką.

W czasie napełniania baku maszyny obowiązują identyczne zasady bezpieczeństwa, jak podczas tankowania samochodu na stacji benzynowej, chodzi o zakaz palenia papierosów. Należy również zwrócić uwagę czy w pobliżu wydechu nie pozostawiono przedmiotów, które mogą zając się ogniem. Trzeba też pamiętać o oleju silnikowym. Zwykle w większości zagęszczarek gruntu używa się olej mineralny 15W40 na przykład takich marek jak: Mobil, Castrol, Shell, Aral czy Lotos. Ale dobrze jest sprawdzić w instrukcji jaki rodzaj oleju silnikowego ma być stosowany w konkretnym modelu, ponieważ niektóre zagęszczarki wymagają oleju silnikowego klasy SAE 30W lub olej mineralny 10W-40.

Jak odpalić zagęszczarkę gruntu?

Aby odpalić zagęszczarkę trzeba zacząć od podstawowych czynności. W pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom oleju w silniku, a także w razie potrzeby, napełnić bak benzyną lub olejem napędowym. Oprócz tego można sprawdzić filtr powietrza, przewody paliwowe pod kątem uszkodzeń i dokręcenie śrub. Następnie otworzyć zawór paliwa, jeśli silnik jest zimny to włączyć ssanie, przesunąć dźwignię przepustnicy na 1/3 prędkości, przełączyć kluczyk lub dźwignię w pozycję zapłonu i użyć uchwytu rozrusznika do zapalenia silnika.

Jak uruchomić zagęszczarkę?

Przed uruchomieniem zagęszczarki i wybraniem trybu roboczego, trzeba mieć świadomość, że praca maszyny wiąże się ze zwiększeniem prędkości obrotowej silnika. Odpalanie zagęszczarki nie jest skomplikowanym procesem, a cała procedurą łatwo zapamiętać. Po pierwsze, maszyna powinna stać na równym i stabilnym podłożu. Po drugie, w razie komplikacji warto zajrzeć do instrukcji, w której znajdują się wszystkie kluczowe informacje na temat użytkowania maszyny, w tym jak ustawić manetki gazu, ssania i zapłonu na prawidłowej pozycji. 

Czy zagęszczanie gleby jest konieczne?

Zagęszczanie podłoża jest niezbędne w celu zwiększenia nośności i sztywności naturalnego stanu gruntu lub gruntu modyfikowanego chemicznie. Dzięki zagęszczaniu zwiększa się wytrzymałość na przyszłe osiadanie, a także sztywność. Dodatkowo zagęszczanie i ubicie ziemi pozwala na usunięcie pustych przestrzeni i zmniejsza ryzyko kurczenia się lub rozszerzania gleby oraz zmniejsza przesiąkanie wody, które mogło by doprowadzić do licznych szkód. Kurczenia się i pęcznienie znacznie pogarsza strukturę nawierzchni, prowadząc w ten sposób do jej przedwczesnego uszkodzenia.

Powiązane artykuły: Jakie prace wykonuje się zimą w ogrodzie? Kiedy zacierać beton i jakiej zacieraczki do betonu użyć? Jakie uprawnienia na minikoparkę? Jakie uprawnienia na koparko ładowarkę? Ładowarka teleskopowa jakie uprawnienia i gdzie je zdobyć? Wynajem zagęszczarki gruntu. Jaką wybrać? Jakie są zalety i zastosowania koparki gąsienicowej? Jakie są korzyści wynajmu sprzętu budowlanego? Jakie urządzenie wybrać do mycia kostki brukowej? Ekspert radzi