Zima w ogrodzie to czas
porządków i wielkich przygotowań do nadejścia nowego sezonu.
Wbrew pozorom również sezon zimowy może okazać się bardzo
pracowitym okresem, jeśli chodzi o prace wykonywane w ogrodzie. O
jakich zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać? W jakie
narzędzia i sprzęt ogrodniczy warto się zaopatrzyć? Podpowiadamy.
Zimowe prace w ogrodzie – od czego zacząć?
W miesiącach zimowych w ogrodzie z reguły panuje absolutny spokój. Jest to odpowiedni czas na planowanie nowych nasadzeń, niektóre prace ogrodowe i pierwsze wysiewy.
Okres wczesnej zimy to odpowiedni moment na dokładne zgrabienie liści, pozbieranie opadłych gałęzi czy zadbanie o estetyczny wygląd ścieżek ogrodowych. W sezonie zimowym należy szczególnie niż zwykle zatroszczyć się o oczko wodne. Pamiętaj, aby nie dopuścić do jego całkowitego zamarznięcia – tafla lodu pokrywająca jego powierzchnię skutecznie odcina dopływ tlenu, co w efekcie może przyczynić się nawet do śmierci żyjących w zbiorniku ryb.
Istnieje wiele prac ogrodowych, które muszą być wykonane zimą. W styczniu warto zająć się przycinaniem niektórych krzewów i drzew, dotyczy to przede wszystkim roślin iglastych żywicujących. Jednym z zabiegów, który można wykonywać przez cały rok jest formowanie korony drzew liściastych – zimą, kiedy gałęzie są pozbawione liści, cięcie formujące przeprowadza się znacznie łatwiej. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki drzew liściastych dobrze znoszą przycinanie w okresie zimowym. Zalicza się do nich m.in. brzozy, klony i graby. Okres od końca lutego do połowy marca to czas, który należy poświęcić na formowanie żywopłotów i krzewów ozdobnych zrzucających liście. Aby zimowe prace w ogrodzie przebiegały sprawnie i bez większych problemów, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze.
Jaki sprzęt ogrodniczy jest potrzebny zimą do ogrodu?
Oprócz standardowych ręcznych narzędzi, takich jak np. sekator czy nożyce, podczas zimowych porządków w przydomowym ogrodzie lub na działce bardzo przydają się również profesjonalny sprzęt ogrodniczy jak np. pilarka spalinowa czy piła do cięcia gałęzi, który w dużej mierze ułatwi i skraca czas prac prowadzonych w ogrodzie.
Piła spalinowa – do czego służy?
Jednym z bardziej praktycznych urządzeń jest piła spalinowa – wbrew ogólnie panującym przekonaniom sprawdza się nie tylko w lesie, ale także na działce lub przydomowym ogrodzie. To solidne, mocne, wytrzymałe i niezwykle wszechstronne narzędzie, którego pomoc jest niezastąpiona podczas przycinania i formowania żywopłotu, cięć pielęgnacyjnych oraz usuwania obumarłych lub uszkodzonych gałęzi, a nawet powalonych drzew. Dobrej jakości pilarka spalinowa pozwala również na sprawne przygotowanie drewna na opał.
Piła do drzew – rodzaje i zastosowanie
Zimą w ogrodzie przyda się także piła do drzew – to narzędzie wykorzystywane przede wszystkim do cięcia drzew i krzewów. Piły dzielą się na dwie podstawowe grupy – ręczne i mechaniczne. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się w niewielkich ogrodach, w trakcie wykonywania lżejszych prac ogrodniczych np. do przycinania cienkich i obumarłych gałęzi czy usuwania odrostów korzeniowych tzw. ”dziczek”.
Piła elektryczna to niezbędny sprzęt ogrodniczy każdego posiadacza krzewów i drzewek owocowych – w połowie lutego należy przeprowadzić cięcie prześwietlające, polegające na przerzedzeniu korony drzewa, co pozytywnie wpływa na ich wygląd i prawidłowy wzrost. Usuwanie grubych gałęzi wymaga zastosowania mocnego, wyjadanego i zarazem bezpiecznego w użyciu narzędzia.