Jesienne prace w ogrodzie i na podwórku

Jesienne prace w ogrodzie i na podwórku

Efektowny, stylowy, pięknie wyglądający, pełen roślinności ogród to marzenie niemal każdego właściciela domu jednorodzinnego. Wymaga to jednak ogromnego nakładu pracy niemal przez cały rok. 23 września przywitaliśmy jesień, a wraz z nią chłodniejsze, krótsze dni i spadające z drzew liście. Jesień to także czas intensywnych prac w ogrodzie, które zapewnią estetykę, a także przygotują na nadejście zimy i mrozów. Jakie to prace? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Co robić jesienią w ogrodzie?

Wraz z nadejściem jesieni, nie możemy odpuścić dbałości o pielęgnację obejścia wokół domu - a pracy nie jest wcale mało. Jesienne porządki na podwórku obejmują przede wszystkim regularne sprzątanie spadających z drzew kolorowych liści. Zaprzestanie regularnego zamiatania i grabienia nastręcza jedynie dodatkowych problemów – liści przybywa w bardzo szybkim tempie, co na pewno nie dodaje uroku, a dodatkowo może uszkodzić rośliny.  Można przyspieszyć zbieranie liści używając dmuchawy lub odkurzacza do liści.

Drugą, bardzo ważną kwestią jest likwidacja wyrastających chwastów. Jest ich co prawda mniej i rosną wolniej niż w ciepłych miesiącach, ale wciąż mogą rozsiewać nasiona i w przyszłym roku wyrosnąć ze zdwojoną siłą – a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Nie powinniśmy odpuszczać także koszenia trawy i podlewania roślin, zarówno tych iglastych, jak i liściastych. Częstotliwość podlewania powinna być uzależniona od ilości opadów. Należy o tym bezwzględnie pamiętać aż momentu do nastania mrozów. 

Dodatkowo, do końca listopada można wzmacniać rośliny ogrodowe kompostem lub dedykowanymi nawozami, najlepiej fosforowo potasowym. Jesień to idealna pora roku, aby przyciąć gałęzie drzew i krzewów, a także innych roślin, które tego wymagają. Nie można też zapomnieć, że zbiory większości plonów przypadają właśnie na jesień. Pietruszka, seler, ziemniaki, cebula, buraki, a także jabłka, winogrona, śliwki– wszystkie zbieramy w tym właśnie okresie. Orzechy włoskie i laskowe również zbiera się jesienią, więc jeśli jesteś dumnym właścicielem tego typu drzewa, powinieneś o tym pamiętać. 

Zaraz po pierwszych mrozach, dobrze jest zabezpieczyć bardziej wrażliwe rośliny poprzez osłonięcie ich przewiewnym materiałem. Można tak zrobić również z roślinami doniczkowymi jeśli chcemy, by przetrwały zimę na zewnątrz. Materiał powinien być jednak rozwieszony na podpórkach, aby bezpośrednio nie stykał się z rośliną. Dobrze jest też wyścielić glebę wokół roślin trocinami lub korą, by zabezpieczyć je przed utratą wody i ciepła (korzenie). Nie można też zapomnieć o zadbaniu o sprzęt ogrodniczy, w przeciwnym wypadku na wiosnę może się okazać, że narzędzia do niczego już się nie nadadzą.

Czy na jesień sadzi się rośliny ogrodowe?

Dla wielu roślin jednorocznych idealnym momentem na zasianie jest właśnie jesień. Jest to również dobry czas na zasadzenie niektórych bylin, kwiatów, drzew czy roślin cebulowych, by zdążyły ukorzenić się przed nastaniem mrozów i przygotować do zimowania. Należy też zrobić to w drugą stronę – wykopać rośliny wrażliwe na bardzo niskie temperatury, zasadzić w donicach i przechowywać w pomieszczeniach, które utrzymują temperaturę między 5 a 10 stopni. 

Rośliny doniczkowe, które nie przetrwają zimy w warunkach ogrodowych należy schować do domu i tam zadbać o nie w odpowiedni sposób. Po upewnieniu się, że wszystkie powyższe czynności zostały wykonane, możemy być spokojni, że nasz ogród jest przygotowany na nadejście najchłodniejszej pory roku - zimy.

Powiązane artykuły: Jakie prace wykonuje się zimą w ogrodzie? Zimowe prace w ogrodzie Budowa domu - prace ziemne