Kiedy i w jakim celu wykonać frezowanie betonu?

Kiedy i w jakim celu wykonać frezowanie betonu?

Frezowanie betonu to jedna z czynności, którą wykonuje się albo podczas prac wykończeniowych, albo w trakcie wykonywania prac remontowych. Frezowanie posadzki do betonu zwykle zleca się profesjonalnej ekipie, która najlepiej wie, jaką frezarkę do betonu wybrać. Kiedy najczęściej przeprowadza się frezowanie posadzki wykonanej z betonu i co można w ten sposób osiągnąć? 

Frezowanie betonu – co to jest?

Frezowanie posadzki betonowej to nic innego jak pozbycie się z podłoża jego wierzchniej warstwy. Udaje się to osiągnąć za pomocą akcesoriów, w jakie jest wyposażona frezarka do betonowych posadzek. Mianowicie na jej końcu, którym wykonuje się frez, znajdują się elementy służące do szlifowania powierzchni. Zatem frezowanie betonu to po prostu szlifowanie betonowej posadzki. 

Frezowanie posadzki betonowej – kiedy się wykonuje?

Frezarka do betonu może być potrzebna w kilku przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy za pomocą frezowania betonu uda się wyrównać powierzchnię. Betonowe podłoże można chcieć zeszlifować, jeśli jest źle wypoziomowane albo jeśli jego powierzchnia jest z jakiegoś powodu chropowata. 

Po drugie frezowanie posadzki betonowej pozwala pozbyć się z takiej nawierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Można do nich zaliczyć na przykład pozostałości po kleju, czy powłokę farby malarskiej. Obecność takich zabrudzeń sprawia zwykle, że trzeba wstrzymać się z dalszymi pracami. Frezowanie betonowej posadzki umożliwia przejście do następnego etapu pracy, gdyż dzięki niemu udaje się skutecznie oczyścić nawierzchnię z takich pozostałości. 

Jak frezuje się beton?

Są dwie metody, którymi można zeszlifować wierzchnią warstwę betonowej posadzki. Czyli technika frezowania betonu „na sucho” i „na mokro”. Na sucho oznacza bez użycia wody i ten sposób sprawdza się wtedy, gdy wykonuje się drobne prace szlifierskie przy użyciu bardziej miękkich akcesoriów i delikatniejszej frezarki do betonu. 

Natomiast frezowanie posadzki betonowej „na mokro” polega na polewaniu wierzchniej warstwy betonu wodą, by mocniej zeszlifować tę powierzchnię. Używa się wtedy zwykle frezarki do betonu o większej mocy, wyposażonej najczęściej w tarczę diamentową. 

Która metoda jest najlepsza? To zależy od rodzaju prac, jakie trzeba wykonać, by uzyskać określony efekt. Jeśli trzeba pozbyć się tylko powłoki farby, wystarczy zastosować frezowanie na sucho. Niemniej praca „na morko” jest bardziej komfortowa, ponieważ osoba, która obsługuje frezarkę do betonu, nie styka się z pyleniem, które ma miejsce podczas szlifowania bez użycia wody. Należy również sprawdzać co jakiś czas, czy frezarka do betonowej posadzki nie nagrzała się za bardzo. Jeśli tak się stało, warto ją wyłączyć i uruchomić ponownie, gdy silnik frezarki przestygnie. 

Z kolei podczas frezowania betonu „na mokro” warto mieć na uwadze, że sprzątanie po szlifowaniu zajmuje więcej czasu. Ponadto przy zbyt intensywnym zwilżaniu podłoża może się okazać, że nie będzie można obejść się bez suszenia. Tę czynność wykonuje się przy pomocy innego profesjonalnego narzędzia, dlatego też koszt frezowania posadzki betonowej metodą „na mokro” może być wyższy niż szlifowania techniką „na sucho”. 

Czy można samodzielnie frezować beton?

Jest wiele firm, które proponują wynajem frezarki do posadzek betonowych, dlatego też istnieje taka możliwość, żeby zeszlifować betonową powierzchnię samodzielnie. Z drugiej strony potrzebne jest wyczucie, by wykonać tę pracę dokładnie i zachowując odpowiednie środki ostrożności.

Prawdopodobnie taniej można zeszlifować beton samemu, jednak tylko teoretycznie. Jeśli bowiem okaże się, że szlif jest niedokładny, efekty dalszych prac także będą dalekie od idealnych. Ale pracownicy wypożyczalni chętnie udzielają informacji klientom. Dzięki temu osoby niedoświadczone uzyskają instrukcję oraz wskazówki jak prawidłowo frezować powierzchnię betonu, aby uzyskać oczekiwany efekt. Także dobrym wsparciem już w trakcie pracy są filmy na YouTube, z których można bardzo dużo się dowiedzieć i zobaczyć w praktyce jak wykonuje to specjalista znający się na rzeczy. 

Powiązane artykuły: Do czego wykorzystuje się wiertnice do betonu? Kiedy zacierać beton i jakiej zacieraczki do betonu użyć?