Koparki i wozidła budowlane na budowie

Koparki i wozidła budowlane na budowie

Typowa budowa. Nie da się ukryć tego, że wynajem koparki jest opcją bardzo ważną i to nawet jeśli chodzi o budowanie typowego domu rodzinnego. Tak właśnie jest głównie ze względu na to, że człowiek ze szpadlem nie jest tak szybki jak koparka, a koparka to dziś nie tylko ta gąsienicowa ważąca piętnaście lub dwanaście ton, bo równie dobrze można zamówić taką małą o masie blisko dwóch ton nazywaną minikoparką.

Takowa minikoparka nie nadaje się do kopania fundamentów, no chyba, że pod garaż, ale jeśli chodzi o prace powiązane z kładzeniem instalacji pod miejskimi chodnikami czy kopanie wąskich rowów na budowie, to opcja minikoparki jest idealną i to z wielu przyczyn. Chyba najważniejszą z nich jest brak konieczności zamknięcia ulicy na czas pracy tego sprzętu. Nie mniej jednak w przypadku fundamentów domów przydaje się coś większego i to zwłaszcza, jeśli działka budowlana jest ograniczoną ogrodzeniem tylko z jednej strony. Dlatego warto zastanowić się nad ofertą firmy Pablo Rentals, ponieważ firma to działa już od kilkunastu lat i zyskała dużą renomę na rynku wypożyczania maszyn budowlanych.

Koparka z operatorem czy bez operatora?

W obecnych czasach zwykle koparkę wynajmuje się wraz z operatorem, ale również wynajmuje się bez operatora jeśli najemca ma operatora koparki. Mowa tu dokładnie o tym, że ta osoba – operator jest bardzo ważny i to z wielu przyczyn. Jedną z nich jest brak kogoś z uprawnieniami w firmie budowlanej stawiającej dom rodzinny. Tak często bywa, gdyż pracownicy takich firm muszą umieć murować i stawiać drewnianą konstrukcję dachu. A obsługa koparki lub wozidła budowlanego nie jest aż tak ważną umiejętnością i to ze względu na wiele powodów. Prawda tkwi też i w tym, że firmy wynajmujące koparki często dają specjalistę z koparką i drugiego z wywrotką, po to by wywoził urobek poza obręb danej działki budowlanej. Czasami oznacza to nawet wywożenie kilka kilometrów za miasto. 

Firmy budowlane stawiające domy rodzinne też nie chcą się przejmować urobkiem i pracą operatora, bo chcą mieć wykonany wykop i wywieziony urobek w zaledwie kilka godzin, po to by móc zacząć prace powiązane ze zbrojeniem ław fundamentowych. Dlatego te usługi powinny być z opcją kompleksowej obsługi, a maszyny budowlane dostatecznie wydajne. Najczęściej wykopy tego typu wykonują kołowe koparko ładowarki, czyli te co mają łyżkę do kopania z tyłu i tę do ładowania z przodu. Sprzęt ten jest często eksploatowany w przy mniejszych projektach budowlanych. Na większych budowach świetnie sprawdzają się koparki kołowe lub koparki gąsienicowe o większych gabarytach i większej wydajności.

Awaryjność koparek i wozideł budowlanych

Wynajmowane koparki miewają też awarie na placach budowy, ponieważ raz na jakiś czas na przykład elastyczne przewody hydrauliczne pękają. Tak niestety bywa, gdyż nie każda budowa domu rodzinnego to stabilny grunt i kilka godzin pracy może przyczynić się do awarii. Trafiają się też działki zaliczane do dość podmokłych, w których to koparki się zakopują i miewają rozmaite awarie. 

Rzecz jasna doświadczony operator sobie z takowymi poradzi, bo ma doświadczenie i naprawa potrwa kilkanaście minut, a poważniejsze usterki to zamówienie lawety i przewiezienie do serwisu. Taka wyprawa niestety swoje kosztuje, ale trafia się raz na jakiś czas, a poważne firmy świadczące usługi koparkami zazwyczaj szybko zadbają o to by usługa została dokończona, bo w sposób dość wnikliwy dbają o własną reputację. 

Dlatego też koparki i wozidła budowlane pracujące w trudniejszych lokalizacjach są nawet zmodyfikowane, po to by awarie nie trafiały się im zbyt często. Nie mniej jednak taka awaria trafia się raz na jakieś kilkadziesiąt zleceń. Wypożyczalnia zapewnia podmianę maszyny na inny egzemplarz lub szybką naprawę na terenie budowy.

Elastyczność posiadania koparek i wozideł do dyspozycji

Wynajmowanie koparki lub wozidła budowlanego ma bardzo dużo zalet i poza oszczędnościami w budżecie firmy budowlanej zyskuje się też czas i wygodę zmiany maszyny na inną większą lub mniejsza w zależności od potrzeb. A także wynajęcia kilku sztuk więcej, gdy zaistnieje taka potrzeba. Elastyczność w zakresie posiadania koparek i wozideł na budowie daje możliwość szybkiego wykonania prac. Liczy się to, by całe dane zlecenie zostało wykonane w kilka dni lub tygodni, ale w terminie, niezależnie od czynników zewnętrznych jak na przykład pogoda.

Powiązane artykuły: Caterpillar zaprezentował nowoczesne elektryczne maszyny budowlane na targach CES2024 Ogrodzenia budowlane – kupno czy wynajem? Poszukiwanie oszczędności przy budowie domu jednorodzinnego Jak dbać i czyścić swoje ubranie robocze używane na budowie? Zasady bezpiecznego używania wciągarki budowlanej na budowie Jak szybko osuszyć mokre ściany? Osuszacze powietrza przemysłowe i budowlane Jaki samochód na budowę dla ekipy budowlanej? Jakie są zalety i zastosowania koparki gąsienicowej? Wozidło budowlane wynajem- czy uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane? Jak rozwinąć swój biznes przy pomocy wypożyczalni sprzętu budowlanego?