Malujemy ściany. Jaki agregat malarski wypożyczyć?

Malujemy ściany. Jaki agregat malarski wypożyczyć?

Idealnie pomalowane powierzchnie ścian wewnątrz, ale i na zewnątrz stanowią wizytówkę każdego domu i mieszkania. Aby przystąpić do prawidłowego ich malowania, przede wszystkim należy zastanowić się nad techniką, którą chcemy wykorzystać do tego. 

 Metoda natryskowa - czyli malowanie agregatem malarskim.

Ta nowoczesna  i szybka metoda malowania nawet bardzo dużych powierzchni pozwala w pełni zastąpić tradycyjne malowanie wałkiem czy pędzlem. Ściany są wykończone z dokładnością i precyzją, a duża ilość farby dzięki natryskowej metodzie zostaje zaoszczędzona.

Agregatem malarskim można malować nie tylko ściany, ale również drewno, asfalt, metalowe konstrukcje oraz tworzywa sztuczne.

Warto zatem spróbować.

Na czym dokładnie polega malowanie natryskowe?

Technika malowania agregatem malarskim jest w zasadzie bardzo prosta. Farba, którą umieszczamy w agregacie zostaje rozbita na drobinki pod wpływem wysokiego ciśnienia, a następnie po uruchomieniu sprzętu krople te są wyrzucane przez dyszę urządzenia na docelowo malowane podłoże. Efektem tej nowoczesnej metody malowania ścian jest idealnie gładka i jednolita powłoka. Dzięki takiej maszynie możemy uzyskać zamierzony efekt w stosunkowo szybkim czasie, ponieważ średni czas jednokrotnego pokrywania farbą wynosi 4 m2 na minutę. I jest to wystarczające pokrycie aby powierzchnia ściany była pokryta równomiernie i bez zacieków.

Teraz krok po kroku musimy się za to zabrać.

Malowanie agregatem wymaga pewnej praktyki, jednak bez obaw, nie jest niczym skomplikowanym. Aby ułatwić sobie prace takim sprzętem, należy stosować się do wskazówek. Po zabezpieczeniu powierzchni, których nie chcemy malować i przygotowaniu odpowiedniej farby (pamiętaj o wstrząśnięciu preparatem przed jego otwarciem) możemy przygotować sprzęt.

W skład agregatu wchodzi pistolet malarski, który trzeba połączyć z kompresorem za pomocą przewodu ciśnieniowego wraz z regulatorem ciśnienia. W następnej kolejności możemy uzupełnić zbiornik pistoletu farbą w takiej ilości, aby wystarczyło na pokrycie malowanej powierzchni zachowując ciągłość pracy, dzięki czemu nie powstaną zacieki.

Bardzo ważnym elementem zanim zaczniemy pracę jest zrobienie tak zwanego testu strumienia, który pokaże nam czy ciśnienie powietrza w maszynie jest wystarczające o wartości 3 barów. Możemy to zrobić  na kawałku kartonu  lub gazety. Pistolet natryskowy należy zawsze kierować w odległości 15-20 cm od malowanego podłoża, rozprowadzając ruchem swobodnym wzdłuż linii prostej nie przerywając malowania.

Po zakończeniu pracy nie możemy zapominać o wyczyszczeniu każdej części agregatu, a przede wszystkim pistoletu malarskiego. W zależności od tego jaką farbę stosowaliśmy do malowania w taki sposób myjemy użyty sprzęt. Farby emulsyjne oraz wszystkie inne na bazie wody myjemy tylko wodą, natomiast pozostałe rozpuszczalnikiem dokładnie szczotkując głowicę oraz dyszę pistoletu a następnie osuszając. Pamiętajmy również o opróżnieniu zbiornika z farby.

 

Jaki agregat malarski wybrać?

Ważnym czynnikiem wyboru odpowiedniego agregatu malarskiego jest rodzaj natryskiwanego materiału czyli farby, a dokładniej jej parametrów precyzując jej lepkość oraz gęstość. Farba nie może być zbyt ciężka, ponieważ może stworzyć problem w przepompowywaniu, a z kolei zbyt lekka farba może się ciężko rozpylać. Dlatego należy dobrać odpowiednio wąską lub szeroką dyszę.

Do farb olejnych które są rzadkie i lekkie zastosujemy niewielki otwór dyszy od 0,011 do maksymalnie 0,017 przy wymaganym ciśnieniu od 100 do 200 bar. Wydajność agregatu przy spełnieniu wymienionych parametrów powinna wynieść od 0,7  l/min. do 1,25 l/min.

Do farb akrylowych, lateksowych i emulsyjnych otwór dyszy nie może być mniejszy niż 0,017 do maksymalnie 0,021. Natomiast ciśnienie od 200 do 230 bar. W zależności od wymienionych powyżej parametrów wydajność będzie wynosić od 1,25 l/min. do 1,8 l/min.

Natomiast przy użytku farb elewacyjnych zastosujemy otwór dyszy od 0,021 do 0,028, wymagane ciśnienie 230 bar. W tym przypadku wydajność urządzenia wyniesie 3 l/min.

Jeśli mamy ściśle określony czas do wykonania pracy oraz dokładnie wiemy jaką wielkość powierzchni chcemy w tym czasie pomalować, należy wybrać taki sprzęt sugerując się powyższymi parametrami, którego wydajność poradzi sobie z tym zadaniem. 

Powiązane artykuły: Wozidło budowlane wynajem- jakie uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane? Jakie są korzyści wynajmu sprzętu budowlanego? Jaki agregat prądotwórczy wybrać, gdy zabraknie nam prądu? Jakie urządzenie wybrać do mycia kostki brukowej? Ekspert radzi