Maszty oświetleniowe- zastosowanie w budownictwie.

Maszty oświetleniowe- zastosowanie w budownictwie.

Zastosowanie masztów oświetleniowych.

Maszty oświetleniowe to rozwiązania profesjonalne, które spełniają wiele istotnych funkcji zwłaszcza w budownictwie. Dość często można je spotkać również podczas różnych wydarzeń publicznych takich jak koncerty, imprezy plenerowe, przyjęcia czy pikniki, podczas nocnych akcji ratowniczo-gaśniczych, robót awaryjnych i wykopów oraz sportowe i wystawowe imprezy itp. Ich wynajem jest to sposób skuteczny i ekonomiczny na zapewnienie odpowiedniego oświetlenia różnych otwartych terenów, lub wewnątrz pomieszczeń.

W tym artykule skupimy się głównie na masztach oświetleniowych wykorzystywanych na placach budowy.

Te przenośne urządzenia pozwalają wykonywać pracę po zmroku, a w szczególności w okresie miesięcy, gdy dzień zaczyna robić się krótszy. Mogą również spełniać funkcję ochronną, to znaczy, że rozświetlając teren nocą, uniemożliwiają osobom postronnym nieprzewidziane działania jak również poprawiają warunki pracy kamer przemysłowych.

Jaki maszt oświetleniowy wybrać? 

Atlas Copco model QLB02.

Firma Atlas Copco wprowadziła na rynek nowy model masztu oświetleniowego typu ‘’plug-and-light’’ QLB 02, jako elastyczne rozwiązanie oświetlenia, sprawdzający się podczas imprez, w miejscach publicznych oraz na placach budowy. Sprzęt ten można łatwo podłączyć do praktycznie każdego źródła zasilania między innymi zasilania pomocniczego, elektrycznego generatora czy bezpośrednio do sieci elektrycznej. Posiada cztery lampy metalohalogenowe o mocy 400 , które są w stanie zapewnić bezpieczne i efektywne oświetlenie obszaru do 2000 m2. Reflektory ustawiają się ręcznie i każdy z osobna, w zależności jak chcemy oświetlić dany obszar, w przypadku dużo większych obszarów możemy podłączyć maksymalnie cztery maszty oświetleniowe do jednego źródła zasilania aby zapewnić pełną kontrolę nad dystrybucją światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy energię i jednocześnie obniżymy koszty. Sprzęt posiada również funkcję automatycznego wyłączania świateł nad ranem i włączania wieczorem, dzięki licznikowi z funkcją programowania.

Ten niezwykle prosty w obsłudze model masztu oświetleniowego wyposażony jest w koła, otwory na wózek widłowy oraz zaczepy do podnoszenia, dzięki czemu umożliwia użytkownikom bezpieczny transport sprzętu. Dzięki kompaktowym rozmiarom możliwe jest przewożenie około 30 takich urządzeń w jednej ciężarówce.

Link Tower T3 wieżą oświetleniową dla wymagających.

Nowa konstrukcja masztu oświetleniowego Link Tower T3 to innowacyjny model w ofercie Generac Mobile, który może być zasilany zewnętrznym źródłem zasilania np. agregatem, siecią zasilającą lub zupełnie inną wieżą z agregatem wbudowanym. Link Tower cechuje możliwość łączenia dwóch modelów poprzez podłączenie do czterech wież modelu Link Tower T3 LED lub do 7 wież modelu Link Tower T3 UFO w jednym szeregu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy oświetlenie obszaru, znacznie zmniejszając  zużycie paliwa.

Link Tower T3 charakteryzuje łatwe, szybkie i bezpieczne przemieszczanie oraz niską wagę. Sprzęt ten posiada również zamykane drzwiczki dostępowe, zapewniające dostęp do wnętrza korpusu, gdzie można przechowywać dokumenty i narzędzia. Nowy model posiada również solidny i łatwy w obsłudze stabilizator, który ma na celu idealne wypoziomowanie wieży oświetleniowej w parę sekund, a konstrukcja chroniąca przed deszczem została tak zaprojektowana , aby lepiej chroniła panel sterowania podczas pracy w złych warunkach pogodowych.

ENDRESS EFA 900 Compact- mobilne urządzenie do oświetlenia wielko powierzchniowego.

Ten model masztu teleskopowego z powodzeniem przeznaczony jest do oświetlenia obiektów wielko powierzchniowych, z możliwością przemieszczania urządzenia w miejsce gdzie aktualnie jest potrzebny za pomocą w pełni ocynkowanego wolnobieżnego podwozia z kółkami zapewniającym mobilność. Maksymalna wysokość punktu świetlnego wynosi 9,0 m, a to dzięki wykonanemu z aluminium masztu teleskopowego, gdzie wysokość regulowana jest hydraulicznie. Istnieje możliwość bezstopniowego obracania masztu w pełnym zakresie 340˚ wykorzystując ręczną korbę mechaniczną. Cztery obrotowe reflektory halogenowe, które znajdują się na szczycie sprzętu mają moc 100 W i strumień świetlny 90000 Im. Sprzęt posiada również stojak osadzony na podwoziu FG100T, które jest wyposażone w hamulec najazdowy oraz dyszel z regulacją wysokości G.

Maszty oświetleniowe są niezwykle proste w obsłudze i wygodne, dlatego możliwe jest bezproblemowe przenoszenie urządzeń oraz ich szybki montaż. Cechuje je wytrzymałość, zapewniają więc maksimum bezpieczeństwa podczas użytkowania nawet w przypadku silnych wiatrów na zewnątrz.  Sprzęty te zintegrowane są z agregatem prądotwórczym o odpowiedniej mocy, dzięki czemu nie trzeba się starać o inne dodatkowe zasilanie.

Maszty przenośne wymienione powyżej zwykle stawiane są na krótki czas, dlatego nie opłaca się kupowanie nowych urządzeń, dużo lepszym i polecanym rozwiązaniem jest wynajem masztów oświetleniowych, lub innych urządzeń przeznaczonych do oświetlania terenu, np. reflektory halogenowe.