Caterpillar zaprezentował nowoczesne elektryczne maszyny budowlane na targach CES2024

Caterpillar zaprezentował nowoczesne elektryczne maszyny budowlane na targach CES2024

Caterpillar zadziwił uczestników targów CES w pełni elektryczną ładowarką do pracy pod ziemią, ale prawdziwym przełomem nie była wielka platforma wydobywcza ani nawet koparka elektryczna. Przełomem jest to, że zastosowano najnowocześniejsze systemy zarządzania energią firmy Cat, które utrzymywały maszyny elektryczne w stanie naładowania i gotowości do pracy.

Firma Caterpillar zaprezentowała na miejscu szereg generatorów zdolnych do wytwarzania energii elektrycznej do magazynowania w systemie magazynowania energii akumulatorów (BESS). Caterpillar twierdzi, że system BESS został zaprojektowany z myślą o szybkiej instalacji i integracji typu plug-and-play, i jest kompatybilny z dowolną kombinacją oleju napędowego, gazu ziemnego lub odnawialnych źródeł energii.

To prawda, że magazynowanie energii niezależne od paliwa jest czymś, do czego jest zdolna większość produktów BESS, ale koncepcja wykorzystania akumulatorów na miejscu do ładowania pojazdów elektrycznych jest wciąż na tyle nowa, że może być nowością dla klientów. Szczerze mówiąc, duży BESS firmy Cat oferuje szeroką gamę portów ładowania, dzięki czemu jest kompatybilny z niemal każdym pojazdem elektrycznym, a ładowanie zajmuje około 20–40 minut.

Caterpillar zaprezentował także kilka mniejszych ładowarek prądu stałego, zaprojektowanych tak, aby były na tyle kompaktowe, że pojedynczy pracownik mógł podjechać do urządzenia elektrycznego i naładować je w ciągu około trzech godzin.

Minikoparka elektryczna Cat

Firma wprowadziła na rynek także minikoparkę z napędem elektrycznym, wyposażoną w młot pneumatyczny, która miała pokazać nabywcom floty, że ich dotychczasowe akcesoria Cat będą nadal działać po przejściu na napęd elektryczny – ale uwaga, minikoparka Cat nie jest w pełni elektryczna.

W przeciwieństwie do koncepcji maszyn budowlanych w pełni elektrycznych pokazanych przez Doosan Bobcat i HD Hyundai , które wykorzystują elektryczne siłowniki i przekładnie do poruszania ramionami wysięgnika, minikoparka elektryczna Cat wykorzystuje silnik elektryczny do napędzania kół i akcesoriów, ale nadal wykorzystuje konwencjonalne oleje hydrauliczne do poruszania ramieniem – a to może stanowić problem w zimnym klimacie.

Trzeba przyznać, że pozostanie przy wersji hydraulicznej ułatwi operatorom zaznajomionym z Cats przejście na napęd elektryczny. Operatorzy, którzy już posiadają akcesoria hydrauliczne, będą mogli ich użyć w nowym elektrycznym modelu minikoparki elektrycznej, a to pomaga również obniżyć barierę wejścia na rynek maszyn budowlanych elektrycznych.

Minikoparka elektryczna Cat  została zaprezentowana wraz z 48-woltowym akumulatorem pokładowym, który oferuje łączną pojemność 32 kWh i zapewnia 3 godziny ciągłej pracy – co wystarczy do wykonania odpowiedniej ilości pracy.

Jak widać to następuje zmiana rodzaju napędu w maszynach budowlanych i tutaj też dotarła technologia EV. 

źródło: Electrek Jo Borras

Powiązane artykuły: Koparki i wozidła budowlane na budowie Ogrodzenia budowlane – kupno czy wynajem? Zasady bezpiecznego używania wciągarki budowlanej na budowie Jak szybko osuszyć mokre ściany? Osuszacze powietrza przemysłowe i budowlane Jaki samochód na budowę dla ekipy budowlanej? Wozidło budowlane wynajem- czy uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane? Jak rozwinąć swój biznes przy pomocy wypożyczalni sprzętu budowlanego? Jakie są korzyści wynajmu sprzętu budowlanego?