06.12.2023

Ogrodzenia budowlane – kupno czy wynajem?

Według prawa place budów powinny być ogrodzone. Jest to wymóg z zakresu BHP, odgradzający budowę od nieupoważnionych osób, mogących znaleźć się celowo lub przypadkowo na placu budowy i w niebezpieczeństwie. Jednocześnie jest to korzystne także dla inwestora, który nie musi martwić się o bezpieczeństwo osób postronnych. Czy warto jednak kupować takie ogrodzenie, czy lepiej zdecydować się na jego wynajem?

Jak powinno wyglądać ogrodzenie budowy i czemu służy?

Budowa ogrodzeń budowlanych służy podniesieniu bezpieczeństwa w obrębie prowadzenia prac budowlanych. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo osób postronnych, a w szczególności dzieci mogących dostać się bez kłopotu na plac budowy, ale także o bezpieczeństwo mienia, czyli maszyn, sprzętu oraz obecnych na budowie materiałów. Wejście osoby postronnej, czy to z ciekawości, czy w celach zaboru mienia, a także dla przeprowadzenia aktu wandalizmu zawsze skutkuje problemami. Może to być wypadek, kradzież albo uszkodzenie mienia, a zawsze kończy się dezorganizacją pracy. Ogrodzenie budowlane w dużej mierze skutecznie oddziela budowę od otoczenia i zapobiega niepożądanym zdarzeniom.

Jednocześnie ogrodzenia budowlane nie są montowane na stałe. Po zakończeniu budowy można je łatwo zdemontować, aby posłużyły w innym miejscu. Są jednak pewne wymogi, gdyż takie ogrodzenie nie może zagrażać ludziom, musi mieć co najmniej 150 cm wysokości, a w wypadku zabierania przestrzenie publicznej, np. chodnika, musi być również odpowiednio oznakowane.

Jakie ogrodzenie budowy?

Plac budowy można ogrodzić na wiele sposobów i stosowana jest m.in. zwykła metalowa siatka rozpięta na drewnianych słupach. Jest to jednak dosyć problematyczny sposób i odchodzi się od niego, stosując ogrodzenia budowlane kryjące. Takie ogrodzenie może być wykonane z modułów albo zwykłej blachy trapezowej, a ich zaletą jest szybkość montażu oraz demontażu, a także wysoka trwałość. Tego typu ogrodzenia budowlane doskonale nadają się do wielokrotnego użytku i w wypadku dużych albo cyklicznych inwestycji najczęściej są własnością danego dewelopera bądź firmy budowlanej. Ten typ ogrodzeń budowlanych wykorzystywany jest również jako nośnik reklam, chociażby firmy realizującej daną inwestycję.

Wynajem ogrodzeń budowlanych – zalety

Niektóre firmy budowlane są niewielkie, a ich bazy do składowania maszyn i urządzeń mają ograniczoną przestrzeń. Ogrodzenie budowlane wymaga zaś miejsca do przechowywania w momencie nieużywania, a dodatkowo nie daje żadnych wymiernych korzyści płynących z jego posiadania, w przeciwieństwie do maszyn, urządzeń i narzędzi. Ponadto niektóre place budów bywają rozległe i może nie wystarczyć posiadanych modułów lub blachy. Dlatego też niektóre firmy wykorzystują wynajem ogrodzeń budowlanych, co jest dosyć korzystnym rozwiązaniem.

Usługa wynajmu ogrodzeń budowlanych zawsze daje pewność, że modułów wystarczy na ogrodzenie każdego terenu, nawet wielkiego. Ponadto nie trzeba nawet samodzielnie montować takiego ogrodzenia, gdyż można zamówić montaż ogrodzenia budowlanego wraz z jego wynajęciem i dowozem na miejsce. Taki wariant jest ponadto o tyle wygodny, że daje pewność sprawnej i zgodnej z przepisami budowy takiego ogrodzenia. Dodatkowo demontaż i odtransportowanie ogrodzenia z miejsca budowy do miejsca wynajmu również należą do firmy wynajmującej ogrodzenie budowlane.

Produkty powiązane z artykułem

Pobierz cennik wynajmu sprzętu i maszyn budowlanych