Osuszanie pomieszczeń - jak osuszyć ściany po tynkowaniu i wylewki?

Osuszanie pomieszczeń - jak osuszyć ściany po tynkowaniu i wylewki?

Co to jest wilgoć technologiczna?

Wilgoć technologiczna to dobrze znany temat każdemu wykonawcy budowlanemu i stanowi przeogromny problem szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Podczas, gdy w procesie prac budowlanych zostaje wprowadzona do budynku duża ilość wody, następnie musi zostać szybko usunięta stamtąd. Najwięcej wody użytej zostaje podczas prac wykończeniowych takich jak tynkowanie i wylewki. W strefie klimatycznej w jakiej się znajdujemy, naturalne obeschnięcie w krótkim czasie jest po prostu niemożliwe. Wilgoć, która pojawiła się murach często skutkuje wstrzymaniem dalszych prac, ponieważ wykonywanie prac malarskich, układanie parkietu czy glazury na mokrym i wilgotnym podłożu jest wręcz zabronione. Domowe sposoby osuszania wilgoci poprzez intensywne ogrzewanie pomieszczeń czy wietrzenie nie jest na tyle wystarczające, aby móc wykonywać dalsze czynności związane z pracami wykończeniowymi.  

Z taką wilgocią należy skutecznie się uporać, ale wymaga to czasu, ponieważ osuszanie ścian po tynkowaniu lub wylewki to długotrwały proces.

Najlepszym rozwiązaniem do usunięcia nadmiernej wilgoci jest zlecenie tego odpowiedniej firmie specjalizującej się w zakresie wykonywania takich usług. Profesjonalna ekipa od osuszania zawsze dysponuje odpowiednim sprzętem takim jak profesjonalne osuszacze, dmuchawy i wentylatory wspomagające osuszanie oraz nagrzewnice elektryczne, olejowe i gazowe. Takie urządzenia grzewcze czyli nagrzewnice oraz dmuchawy wspomagające osuszanie nie będą konieczne w okresach dodatnich temperatur mierzonych na zewnątrz, gdyż wtedy używa się osuszaczy i wentylatorów. Natomiast są wręcz koniecznością na przykład podczas zimy, kiedy należy pamiętać o ważnych kwestiach technicznych.

Po pierwsze ogrzewanie pomieszczeń zimą za pomocą samego osuszacza jest niewystarczające w efekcie czego taki sprzęt bez nagrzewnicy zeszroni się lub zamarznie. Jedyna najskuteczniejszą metodą osuszania wilgoci technologicznej jest zastosowanie do tego celu osuszaczy kondensacyjnych oraz wentylatorów. Z wielkim powodzeniem metoda ta jest stosowana na całym świecie ciesząc się skutecznością i korzyścią w trakcie każdej budowy. Dzięki takiemu sposobowi osuszania czas realizacji inwestycji bardzo się skraca, a zaoszczędzony czas to zaoszczędzone pieniądze. Obsychanie tynków i wylewek w krótszym czasie umożliwia lepsze rozplanowanie prac wykończeniowych nawet w trakcie osuszania bez niepotrzebnych przestojów. Ułożenie parkietów i glazurowych posadzek na podłożu o odpowiedniej wilgotności daje gwarancję dobrze wykonanej pracy. W takim budynku nie ma możliwości rozwoju grzybów i pleśni w późniejszym czasie, co bardzo często właśnie zdarza się w nowych budynkach oddanych do użytku, gdzie nie została zachowana odpowiednia kolejność wykonywania prac oraz zaniedbany sposób osuszania mokrych ścian i podłóg. Odpowiednio suchy budynek oznacza dużo mniejsze zużycie energii potrzebnej na jego ogrzewanie w okresie zimowo-jesiennym, a za tym niesie komfort i zadowolenie jego mieszkańców.

 

Osuszanie wylewki i ścian.

Aby zamontować parkiet, pomalować ścianę lub położyć na niej tapetę, takie podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane, w tym przypadku osuszone. Wymagana wilgotność posadzki nie może przekroczyć 2% wilgotności wagowej. Doprowadzenie wilgotności podłoża do wymaganych 2% w krótkim czasie jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich wysokowydajnych osuszaczy oraz wentylatorów dzięki, którym można utrzymać odpowiednia cyrkulacje powietrza przy samej posadzce. Wszystko oczywiście zależy również od grubości wylewki oraz jej klasy.

Natomiast dopuszczalna wilgotność murów przed gruntowaniem ścian wynosi do 3.0 %.

Przy dokonaniu właściwego wyboru osuszacza pomoże nam na pewno dokładna analiza wszystkich rodzajów takiego urządzenia, jaki spotkamy na rynku.

W przypadku budowy osuszacze kondensacyjne będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ skracają czas schnięcia do minimum. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu należy zadać sobie pytanie w jakich warunkach będzie pracował. Wiadomo, że im warunki pracy maja być cięższe, jego obudowa powinna być solidniejsza. Podczas wyboru sprzętu należy również zwrócić uwagę na dwa parametry: ich wydajność podana w litrach na dobę oraz przepływ powietrza podany w m 3/h. Zazwyczaj oba te paramenty powinny być jak najwyższe podczas zastosowania sprzętu na budowie.

Aby osuszyć dobrze wylewkę wykorzystanie wentylatora ACE jest, jak już wiadomo niezbędne. Dzięki wytworzeniu cyrkulacji powietrza, wilgotne powietrze warstwy granicznej miesza się z suchym powietrzem w pomieszczeniu. Takie zastosowanie obu sprzętów powoduje, że cały proces osuszania obywa się znacznie szybciej, jednoznacznie podnosząc wydajność osuszania.

Powiązane artykuły: Jak szybko osuszyć mokre ściany? Osuszacze powietrza przemysłowe i budowlane Malujemy ściany. Jaki agregat malarski wypożyczyć? Usuwanie wilgoci w pomieszczeniach

Produkty które możesz wykorzystać: