Jaki agregat prądotwórczy wybrać, gdy zabraknie nam prądu?

Jaki agregat prądotwórczy wybrać, gdy zabraknie nam prądu?

Który agregat prądotwórczy spełni nasze oczekiwania? 

Na powyższe pytania szczegółowo odpowiedzą Wam nasi eksperci z działu obsługi klienta, dlatego gorąco zachęcamy do kontaktu z nimi 795 460 007. Jeśli jednak przed rozmową z ekspertami chcielibyście dowiedzieć się najpierw nieco sami, oto kilka istotnych kwestii, które warto rozważyć.

Na początku wytłumaczmy co to jest agregat prądotwórczy.

Agregat prądotwórczy nazywamy autonomicznym zespołem do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej i zasilania różnych urządzeń . Jest to sprzęt bardzo przydatny w wielu sytuacjach, gdzie może zabraknąć elektryczności  m.in. na warsztatach, imprezach okolicznościowych, budowach a nawet w domu.  Niezastąpiony na kempingach, biwakach czy działkach rekreacyjnych  różnych imprezach plenerowych,  gdzie nie ma dostępu do prądu.

Jest również jedynym rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadku awarii sieci energetycznej.

W skład tego urządzenia wchodzi prądnica napędzana silnikiem spalinowym, który z kolei jest napędzany różnym paliwem m.in.  benzyną, olejem napędowym, gazem LPG.

Agregaty dzielą się na przenośne i stacjonarne.

Rozróżniamy dwa rodzaje agregatów prądotwórczych ze względu na konstrukcję i ich przeznaczenie:  przenośne oraz stacjonarne. Dlatego warto zastanowić się  jak duży ma być nasz generator prądu i czy chcemy mieć możliwość przenoszenia go w inne miejsce. Jeśli na przykład będziemy potrzebować zasilania awaryjnego dla zakładu, sklepu, czy stacji benzynowej, to najlepszym wyborem będzie agregat stacjonarny. Jeśli  natomiast mamy firmę organizującą festyny i koncerty  to zdecydowanie bardziej przyda nam się mocny agregat mobilny, posadowiony na przyczepie. Firmy budowlane do drobnych prac zazwyczaj wykorzystują agregaty przenośne, które są lekkie, mogą być wyposażone w kółka transportowe, lub posiadają ergonomiczny uchwyt do przenoszenia. Z kolei na piknik, kemping idealnym rozwiązaniem będzie wybór wyciszonego agregatu przenośnego. Należy pamiętać że do przewozu agregatu potrzebujemy samochodu dostawczego, oraz musimy dostosować się do norm bezpieczeństwa.

Ile potrzebujemy mocy i co chcemy zasilać?

Moc elektryczna agregatu nie może być mniejsza od podsumowanej mocy wszystkich urządzeń, które planujemy zasilać tym agregatem. Warto zwrócić uwagę, że przy pracy nie powinno się długotrwale obciążać agregatu poborem większym, niż 80% jego mocy znamionowej.

Oto praktyczne wskazówki dostosowania agregatu prądotwórczego do potrzeb.

Pierwszą rzeczą jaką musimy sprawdzić jest rodzaj odbiorników, który planujemy zasilać agregatem. Szczególnie czułe na jakość prądu są odbiorniki indukcyjne takie jak lodówka, zamrażarka, klimatyzator, elektronarzędzia oraz odbiorniki elektroniczne– komputer, laptop, telewizor LCD, sprzęt Hi-Fi, wzmacniacze. Takie sprzęty powinny być podłączone do agregatów, które gwarantują stabilne parametry częstotliwości i napięcia, mowa tu o agregatach wyposażonych w nowoczesne systemy stabilizacji napięcia. Takimi systemami są cyklokonwerter, D-AVR cyfrowy automatyczny regulator napięcia, i-AVR inteligentny automatyczny regulator napięcia, oraz najbardziej zaawansowany technologicznie agregat prądotwórczy z prądnicą invertorową.

Ze względu na to, iż każdy odbiornik różni się prądem rozruchowym, należy wybrać agregat z taką mocą, która będzie większa od mocy pobieranej przez  dane urządzenia.  Zatem najbezpieczniej i najpewniej byłoby skontaktować  się z  konsultantem przed wynajmem sprzętu lub jego zakupem.

Co jest wyznacznikiem mocy agregatu?

Oczywiście- silnik, gdzie najbardziej popularne są silniki benzynowe oraz silniki wysokoprężne na olej napędowy. Jeśli chcemy zwiększyć moc wyjściową agregatów, aby podłączyć więcej odbiorników, możemy równolegle połączyć jednakowe modele agregatów kablem do autosynchronizacji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Istotne jest  sprawdzenie  wielkości zbiornika oraz poziomu zużycia paliwa danego agregatu. Nowocześniejsze agregaty z przystosowanymi  do tego silnikami, są w stanie zapewnić optymalną ekonomikę spalania równą z wydłużonym czasem pracy.

Poziom hałasu emitowanego przez działający agregat prądotwórczy jest również ważnym kryterium podczas wyboru sprzętu. Niektóre z modeli wyróżniają się bardzo cichą pracą dzięki specjalnej dźwiękochłonnej obudowie i zastosowaniu nowoczesnych tłumików oraz systemów antywibracyjnych. Przy wyborze agregatu warto również zwrócić uwagę na opcję ECO.

Jak przechowywać agregat prądotwórczy?

Ze względu na swoją konstrukcję należy przestrzegać ważnych zasad podczas przechowywania i transportu agregatu, który pracuje na silniku spalinowym. Ustawienie sprzętu w pozycji  roboczej zawsze jest wręcz wskazana. Nie dostosowanie się do tej podstawowej reguły, spowoduje zalanie świecy i podłoża oraz trwałe uszkodzenie filtra powietrza. Następstwem tego są bardzo wysokie koszty serwisowe i naprawcze maszyny.

Zawsze jednak warto skorzystać z rady eksperta przed zakupem lub wynajmem każdego sprzętu.
Powiązane artykuły: Jaką zacieraczkę do betonu wybrać? Wynajem minikoparki - jaką wybrać? Jakie są korzyści wynajmu sprzętu budowlanego? Jakie urządzenie wybrać do mycia kostki brukowej? Ekspert radzi