Profesjonalne wzmacnianie gruntu zagęszczarką

Profesjonalne wzmacnianie gruntu zagęszczarką

Utwardzenie i wzmacnianie gruntu pod budowę

Najprostszym i skutecznym sposobem wzmocnienia gruntu jest jego mechaniczne zagęszczenie odpowiednim sprzętem. Dobranie właściwej maszyny nie jest takie trudne i w dużej mierze zależy od wielkości wykonywanych prac oraz rodzaju podłoża. Warto pamiętać, że stabilne, dobrze utwardzone podłoże pozwala osiągnąć pożądaną nawierzchnię do dalszych prac budowlanych.

Wybór zagęszczarki i jej zastosowanie:

Wybór odpowiedniej zagęszczarki uzależniony jest przede wszystkim od wielkości i rodzaju gruntu, na którym będzie wykonywana nawierzchnia. Zagęszczarki do gruntu możemy podzielić na dwa rodzaje:

-jednokierunkowe

- dwukierunkowe ( z biegiem wstecznym tzw. rewersyjne )

Zagęszczarki jednokierunkowe lżejsze i ciężkie można wykorzystywać do zagęszczenia podsypki pod chodnik, parking i podjazd oraz boisko sportowe.

Zagęszczarki rewersyjne czyli dwukierunkowe wykorzystywane są przy przygotowaniu gruntu pod asfalt, naprawę nawierzchni dróg, ulic, boisk, nasypów. Można je stosować w trudno dostępnych miejscach dzięki możliwości łatwiejszego manewrowania. 

Pracę z zagęszczarką należy rozpocząć od sprawdzenia stanu technicznego sprzętu a w szczególności poziomu oleju w silniku. Należy uzupełnić bądź odlać nadmiar do zaznaczonej wysokości WAŻNE! zanim zaczniemy pracę. Absolutnie nie wolno dolewać paliwa w czasie pracy silnika. Po skończeniu pracy lub w czasie dłuższych przerw, należy pamiętać o zamykaniu zaworu dopływu paliwa. Następnym krokiem przygotowawczym do pracy jest sprawdzenie czy wszystkie przewody, zaciski i śruby są dokręcone. Ważnym elementem jest również stan filtra powietrza.

Stosowanie się do prostych zasad eksploatacji zagęszczarki zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Istotne jest również używanie maszyny zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji.

Po takim przęglądzie można bezpiecznie uruchomić urządzenie. 

Ważne wskazówki dotyczące używania zagęszczarki gruntu:

* Zagęszczarką należy pracować tylko w pozycji pełnego gazu, ze względu na zastosowane w niej sprzęgło odśrodkowe!

* Nie należy uruchamiać silnika w przypadku braku filtra powietrza, może to spowodować uszkodzenie silnika!

* Przy ubijaniu kostki brukowej lub podobnej nawierzchni należy wcześniej zamontować na płycie ochronną nakładkę elastomerową.

* Ze względu na wibracyjny charakter działania zagęszczarki oraz silnego działania drgań operator powinien używać rękawic antywibracyjnych oraz ochronników słuchu.

Podbudowa pod kostkę brukową - wykonanie:

Przed położeniem kostki brukowej na podjeździe czy na ścieżce należy odpowiednio przygotować podłoże poprzez staranne wykonanie odpowiednich prac. Pierwszą czynnością jest wyznaczenie przebiegu ścieżki, dlatego wbijamy kołki wzdłuż planowanego traktu po obu jego stronach i łączymy je naciągniętym sznurkiem. Następnie usuwamy wierzchnią warstwę ziemi około 30 cm głęboko. Aby woda nie gromadziła się pod nawierzchnią, dno wykopu musi mieć poprzeczny spadek 2-4%. Taką ziemię należy ubić skoczkiem.

Na tak przygotowanym łożysku układamy kolejne warstwy, dzięki którym konstrukcja będzie trwała. Starannie wykonujemy odpowiednio dobrane warstwy podbudowy, na której będziemy układać nawierzchnię.

Na dno wykopu należy wsypać około 10-15 cm warstwy kruszywa łamanego o frakcji do 63mm i taką podbudowę musimy zagęścić odpowiednią maszyną np.: zagęszczarką Wacker.

Następną warstwą jest podsypka np. kruszywo łamane grubości 4-10 cm, po czym znowu wyrabiamy poprzeczny spadek 1-3 %. Układamy drewniane listwy wzdłuż traktu po obu jego stronach a na nich poprzecznie łatę, którą przesuwamy aby wyrównać powierzchnię piasku dzięki czemu nie powstaną zagłębienia. 

Nadszedł etap układania kostki na warstwach podbudowy. Układamy ją według zaplanowanego wcześniej schematu. Jeśli po takim wykonaniu ścieżki na obrzeżach pozostały wolne miejsca należy uzupełnić je przyciętymi elementami. Do tego najlepiej użyć przecinarki stolikowej wyposażonej w odpowiednią tarczę. Po ułożeniu nawierzchni spoiny wypełniamy piaskiem. Warto potem polać wodą i odczekać około doby aż piasek osiądzie, po czym powtórzyć zabieg. Jego nadmiar zamiatamy, starannie oczyszczamy i taką nawierzchnię ubijamy zagęszczarką z płytą z elastycznej gumy. Sprzęt należy prowadzić wzdłuż i poprzek traktu.

Teraz możemy cieszyć się piękną kostką przy domu.


Powiązane artykuły: Zagęszczarka skoczek. Jak skakać, aby dobrze ubijać ziemię i kruszywo? Jakie paliwo stosować do zagęszczarki gruntu? Skoczek, ubijak do ziemi, zagęszczarka stopowa - to ta sama maszyna budowlana Wynajem zagęszczarki gruntu. Jaką wybrać?