Szlifowanie posadzki betonowej krok po kroku.

Szlifowanie posadzki betonowej krok po kroku.

Branża szlifowania posadzek betonowych na przestrzeni ostatnich lat bardzo szybko się rozwija. Coraz więcej producentów oraz wykonawców wkroczyło na polski rynek udostępniając sporą ilość informacji dotyczących zastosowania różnych dostępnych metod. Przywracanie starym posadzkom betonowym pierwotnego wyglądu jest jedną z głównych usług  świadczonych przez firmy budowlane. Do właściwego usunięcia materiałów i starego kleju z posadzki oraz przygotowania bazy do dalszych prac należy użyć odpowiedniego sprzętu, mamy tu na myśli szlifierkę.

 

Jak dobrać właściwą szlifierkę?

Przy wyborze właściwej maszyny należy wziąć pod uwagę ważne czynniki;

Oszacowanie rozmiaru miejsca pracy,  od tego będzie zależało jak dużej szlifierki potrzebujemy. Szlifierka jednotarczowa wystarczy na niewielki obszar  taki jak garaż czy piwnica domowa. Natomiast wydajniejszym rozwiązaniem w przypadku dużej hali czy magazynu będzie praca duża szlifierką wielotarczową.

Bardzo ważną informacją jest czy mamy dostęp do odpowiedniej mocy w miejscu pracy, a kolejnym ważnym czynnikiem, czy będziemy potrzebować generatora. Szlifierki dostępne są w różnych wersjach; 220V oraz trójfazowe 480V.

Kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiedniej szlifierki jest  efekt końcowy jaki chcemy uzyskać. Do usuwania starych powłok nawierzchni  a przed położeniem nowej powłoki oraz do obróbki doskonałe będą maszyny głowicowe lub jednotarczowe. Dzięki takim maszynom możemy w sposób doskonały usunąć twarde powłoki między innymi farba, klej czy stary beton.  Umożliwia to ich duża prędkość obrotowa. Wyrównana, lekko chropowata powierzchnia, która jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń doskonale może związać się z nową powłoką.

Na efekt szlifowania ogromny wpływ ma również rozmiar i ciężar szlifierki. Im jest większy, tym bardziej zwiększony jest docisk maszyny do podłoża, co równie zwiększa wydajność szlifowania.

Ważny jest również system odprowadzania pyłu do szlifierki.  Ma to kluczowe znaczenie dla higieny i bezpieczeństwa pracy oraz ekologii. Takie odprowadzanie pyłu może być zastosowane zarówno na sucha jak i na mokro.

 

Dobieramy właściwe narzędzia diamentowe do szlifierki.

Narzędzia diamentowe o miękkim spoiwie metalowym są idealne do bardzo twardych posadzek betonowych i okładzin, natomiast twardsze spoiwa sprawdzą się na miękkich posadzkach betonowych. Aby praca szlifierką przebiegała wydajnie, najlepiej zapoznać się z tabelą zalecanych narzędzi, które są udostępniane przez producentów. Są one dużą pomocą przy wyporze odpowiednich segmentów do usuwania różnych powłok nawierzchni.

 

Jak szlifujemy posadzkę?

Szlifowanie możemy rozpocząć po uprzednim dobraniu odpowiedniego sprzętu oraz narzędzi diamentowych. Jest to najszybsza i najwydajniejsza metoda wyrównywania powierzchni betonowych oraz przywracania im pierwotnego wyglądu. Szlifujemy na mokro i na sucho z niewielkimi różnicami. W przypadku szlifowania na mokro wydajność pracy zwiększa się niż przy szlifowaniu na sucho, jednak  narzędzia diamentowe zużywają się wówczas dużo szybciej. Również sprzątanie po takiej pracy trwa nieco dłużej.  Natomiast w przypadku szlifowania na sucho z pewnością wydajność pracy będzie niższa. W tym przypadku również konieczne będą miękkie spoiwa, a środowisko pracy będzie czystsze.

Wybór metody pracy głownie zależy od operatora. W obu przypadkach szlifowania prace należy zacząć od użycia narzędzi diamentowych do obróbki zgrubnej, a następnie zastosować narzędzia o coraz drobniejszym ziarnie. Na zakończenie szlifowania, gdy uzyskamy pożądany efekt posadzka jest idealnie przygotowana do nałożenia nowej powłoki lub do  polerowania.