Tynkowanie zalicza się do prac remontowo-budowlanych, w ściślejszym znaczeniu do prac wykończeniowych. Realizowane może być ręcznie przez ekipy złożone przynajmniej z dwóch ludzi, chociaż w niektórych sytuacjach może zostać przeprowadzone nałożenie tynku maszynowo. Na czym polega tynkowanie maszynowe i jakie są jego zalety?
Tynkowanie – co to oznacza?
Tynkowanie zaliczane jest do prac wykończeniowych. Polega na przykryciu surowej ściany lub sufitu warstwą materiału spełniającego funkcje dekoracyjne oraz ochronne. Skład i wygląd tynku zależy od materiału, z jakiego jest przygotowywany, a głównym zadaniem jest ochrona warstwy chronionej przed zgubnym wpływem czynników środowiskowych (w odniesieniu do roli tynków zewnętrznych) oraz nadanie bardziej estetycznego wyglądu surowej ścianie. We wnętrzach tynki chronią przed parą wodną i ogniem oraz są podkładem pod dekorację.
Tynk ma tę wyższość nad surową ścianą, że powierzchnia staje się gładka oraz równa i nie tylko chroni, ale i umożliwia nałożenie wykończeniowych materiałów estetycznych, jak płytki, tapeta, czy farba albo warstwy tynku mozaikowego. Jeszcze kilkanaście lat temu na budowach królowało ręczne nakładanie tynków i jakkolwiek tynk mozaikowy nadal nakłada się takim sposobem. To tynki wapienne, cementowo-wapienne, czy gipsowe coraz częściej nakładane są maszynowo.
Tynkowanie ręczne a maszynowe
Tynkowanie ręczne polega na przygotowanie odpowiedniej zaprawy i narzucaniu jej kielnią na ścianę lub sufit, przy czym ostatnia najcieńsza warstwa z trzech nakładana jest szeroką pacą. Następnie odczekuje się stosowną chwilę do związania świeżej zaprawy, by następnie dokonać przetarcia tynku. Natomiast tynkowanie maszynowe odbywa się poprzez agregat tynkarski.
Do agregatu tynkarskiego podane zostają w odpowiednich porcjach składniki zaprawy, np. gotowa zaprawa w proszku plus woda, która następnie już jako gotowa zaprawa nakładana jest na płaszczyznę za pomocą lancy połączonej z agregatem elastycznym wężem. Ilość podawanej zaprawy trzeba ściśle monitorować i dlatego takie prace musi przeprowadzać doświadczona ekipa tynkarzy lub osoba, która ma wprawę i tynkowała już przynajmniej kilka razy.
Tynkowanie maszynowe – zalety
Tynkowanie maszynowe przeprowadzane przez fachowców jest nakładane dużo szybciej i taniej od ręcznego. Ponadto na całej płaszczyźnie tynk jest bardziej jednorodny i znacznie gładszy od nakładanego ręcznie. Dodatkowo ilość strat przy tynkowaniu maszynowym jest nieporównywalnie niższa, mniej jest również nieporządku oraz przygotowań podczas wykonywania takich prac, co przekłada się na oszczędności w kwocie jaką trzeba wydać na cały proces tynkowania.