Wilgoć, pleśń i grzyb w domu – jak się ich pozbyć, jak usunąć?

Wilgoć, pleśń i grzyb w domu – jak się ich pozbyć, jak usunąć?

Skąd się bierze pleśń na ścianach?

W skutek nadmiernej wilgotności powietrza na ścianach i sufitach w budynkach często pojawia się pleśń. Nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia jest przyczyną takiego stanu rzeczy np. zbyt szczelne okna, przez które powietrze nie przepływa. Nieszczelne instalacje wodno-kanalizacyjne są również często przyczynami zawilgocenia ścian zwłaszcza w blokach mieszkalnych, gdzie najczęściej dochodzi do zalania mieszkania przez sąsiada z góry.  W konsekwencji czego, nieodpowiednio osuszona ściana stwarza doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Wadliwe wykonanie izolacji budynku może być kolejną przyczyną przemarzania i zawilgocenia ścian jak i również nieodpowiednio osadzone ościeżnice okien, które często powodują pojawienie się pleśni w domu.

Grzyb na ścianie to zagrożenie dla zdrowia i budynku.

Pleśń i grzyby są bardzo szkodliwe nie tylko dla budynku ale przede wszystkim dla zdrowia. Groźne dla naszego organizmu są głównie mykotoksyny, które działają na organizm poprzez uczulanie oraz właściwości , czyli produkowane przez pleśń substancje toksyczne i rakotwórcze, które odpowiedzialne są głównie za szereg dokuczliwych objawów, a w następstwie chorób (alergie, astmę, reumatyzm i niedotlenienie mózgu)  Szacunkowo, około 30% zagrożeń zdrowotnych w mieszkalnych budynkach związanych jest z zagrzybieniem pomieszczeń.

Kluczowe miejsca, w których powstaje pleśń i grzyb.

Najczęściej ten niebezpieczny wróg rozwija się w wilgotnym środowisku, czyli w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Pojawiająca się tam pleśń i grzyb w narożnikach sufitu i ścian jest bardziej skomplikowanym problemem do usunięcia. Z pewnością ściągnięcie tynku i zastosowanie preparatów grzybobójczych nie będzie miało długotrwałego efektu. Skuteczna wentylacja może przynieść pewną poprawę przy usuwaniu pleśni, ale jeśli chcemy pozbyć się problemu raz na zawsze z tego miejsca, należy zastosować dokładne ocieplenie konstrukcji od zewnątrz budynku oraz zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Jak usunąć grzyba ze ściany? Metody usuwania.

Jeśli już doszło do powstania wykwintów pleśniowych i planujemy przystąpić do prac usuwania problemu samodzielnie, warto zabrać się do tego w sposób przemyślany, tak aby go zlikwidować i zminimalizować ryzyko jego powrotu. Powierzchniowo zaatakowaną ścianę czy sufit pleśnią wystarczy pozbyć się czyszcząc dokładnie miejsce szorstką szczotką. Taki nalot na ścianie niekoniecznie musi być właściwie pleśnią, może to być po prostu efekt działania grzyba domowego.

Natomiast kiedy mamy do czynienia z bardziej problematyczną sytuacją, gdzie grzyb zakorzenił się głębiej, na ścianach wytworzyły się skupiska plamiste w różnych kolorach ( czarnych, rdzawych, cytrynowych lub zielonych), taki problem usuwamy w zupełnie inny sposób. Po pierwsze należy skuć tynk i zastosować odkażanie w promieniu około metra od zagrzybionego miejsca. Następną czynnością będzie spłukanie czystą wodą i bardzo dokładne osuszenie powierzchni. Niezwykle ważnym elementem jest również pokrycie tych miejsc specjalistycznym preparatem, który jest szkodliwy dla grzybów, ale również dla ludzi, dlatego należy bezwzględnie użyć ochronną odzież roboczą, zabezpieczając przede wszystkim ręce gumowymi rękawicami i oczy okularami ochronnymi oraz zastosować maskę chroniącą drogi oddechowe. Taki preparat eliminujący pleśń należy nanieść do trzech razy równomiernie pędzlem lub metoda natryskową. Do czasu przywrócenia gładkich powierzchni należy odczekać co najmniej kilkanaście godzin, aby mieć pewność że powierzchnia jest sucha i gotowa do nakładania zaprawy lub tynku.

Gdy planujemy usunąć tynk z małej powierzchni ściany, możemy to zrobić za pomocą młotka i przecinaka. W tym przypadku będzie to najlepsze rozwiązanie. Następnie, gdy podłoże będzie już widoczne należy oczyścić je druciana szczotką, a następnie miękką, dzięki czemu podczas kładzenia nowego tynku na powierzchni nie utworzą się grudki. Natomiast jeśli tynk jest bardzo mocno związany z podłożem, taka metodą nie wskóramy wiele.

Tynk możemy skuć również nowoczesną techniką, czyli za pomocą narzędzi elektrycznych, dzięki czemu zaoszczędzimy dużo czasu i sił. Do takiej pracy najlepszym rozwiązaniem będzie lekki profesjonalny młot wyburzeniowy model HM0871C 5,6 kg marki Makita, który dysponuje nadzwyczajną energią uderzenia oraz technologią antywibracyjną AVT. SYSTEM „SOFT NO LOAD”. Proponujemy również model TE500-AVR marki Hilti, idealny do prac wyburzeniowych dlatego sprawdzi się znakomicie podczas skuwania tynku i wyburzaniu ścianek działowych.

Problem wilgoci w murze możemy usunąć poprzez metodę zwaną iniekcją, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku. Iniekcja polega na wykonywaniu izolacji poziomej na powierzchni ściany, a następnie wstrzyknięcie odpowiedniego preparatu w głąb muru. Płyn, który zostaje tam umieszczony krystalizuje się w kontakcie z wodą, a następnie zamyka kapilary, blokując skutecznie podciąganie wody. Płyny, które stosuje się w tej metodzie są wyprodukowane na bazie silikatów, w pełni bezpieczne dla środowiska i człowieka nie wydzielając żadnych oparów ani gazów, dlatego można je stosować samodzielnie.

Zanim zabierzemy się za usuwanie wilgoci ta metoda, należy dokładnie oczyścić podłoże. Tynki, na których jest wilgoć należy skuć na wysokość ok 50-80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia. Takie oczyszczone miejsca, należy wypełnić odpowiednią zaprawa uszczelniającą. W kolejnym etapie następuje wywiercenie otworów iniekcyjnych w ścianie o średnicy 8-14 mm i głębokości ok ¾ grubości ściany. Po oczyszczeniu tych otworów wprowadza się do nich specjalne lejki, przez które aplikuje preparat, o którym mowa powyżej.

Podczas wykonywania iniekcji temperatura podłoża oraz otoczenia nie może wynosić poniżej +5 stopni Celsjusza.

Po zakończeniu prac. Ściana powinna pozostać nieosłonięta na okres około 4  tygodni, aby wilgoć mogła odparować, a następnie otwory wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą.

Jak zapobiegać wilgoci w pomieszczeniach?

Pozbycie się pleśni i grzyba ze ścian nie jest proste, a jak powszechnie wiadomo- lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego podczas budowy lub renowacji domu warto pomyśleć o ociepleniu budynku oraz o zastosowaniu izolacji przeciwwilgociowej, co powinno być podstawą podczas budowania domu. Warto zadbać o to już na samym początku, aby w przyszłości uniknąć powstaniu grzyba czy uciekaniu ciepła z domu, ponieważ koszty przebudowy będą ogromne. Fundamenty, które nie mają odpowiedniej izolacji, są narażone na przenikanie wilgoci i wody z ziemi gruntowej do budynku, a ciągłe zawilgocenie ścian i podłóg będą prowadzić do zniszczeń i korozji fundamentów. Mokre fundamenty przyczyniają się również do szybkiego uciekania ciepła z budynku, dlatego należy szybko reagować, aby problem nie przeniósł się o piętro wyżej. Wilgoć spowoduje odchodzenie tapet i farb ze ścian, natomiast w zimie powstanie problem z dogrzaniem pomieszczeń, co po pewnym spowoduje rozwijanie się grzyba i pleśni szkodzącej zdrowiu wszystkim domownikom.

Aby zapobiec takim następstwom przede wszystkim należy zabezpieczyć fundamenty, dobierając odpowiedni materiał izolacyjny do podłoża. Mamy do wyboru wiele różnych izolacji odpowiednich do różnych działek, znajdujących się ponad powierzchnią wód gruntowych oraz na gruncie przepuszczalnym tak zwanym pod warstwą gruntu nieprzepuszczalnego. Natomiast domy które stoją na trudnych terenach czyli na ziemi gliniastej powinny mieć zabezpieczone fundamenty izolacją pionową i poziomą oraz nie należy zapomnieć o drenażu, który ma za zadanie odprowadzić wodę do specjalnych studzienek.

Takie zabezpieczenia na etapie budowania domu dają pewność, że pleśń i grzyb nie pojawi się w naszym domu jeśli zadbamy również o wszystkie inne ważne aspekty jak odpowiednia wentylacja i ocieplenie budynku zewnątrz. Należy również zadbać o to, aby często wietrzyć wszystkie pomieszczenia, a zwłaszcza te, które są najbardziej narażone na powstawanie wilgoci czyli kuchnia, łazienka oraz pomieszczenia, w których nie ma okien. 

Powiązane artykuły: Jakie są zalety i zastosowania koparki gąsienicowej? Budowa domu - prace ziemne Budowa domu - niwelacja terenu Usuwanie wilgoci w pomieszczeniach