Wiosenne mycie elewacji. Jak i czym umyć elewację budynku?

Wiosenne mycie elewacji. Jak i czym umyć elewację budynku?

Elewacja budynku – jest tak samo wizytówką właściciela domu, jak wnętrze. Po zimie szczególnie warto sprawdzić, czy nie pojawiły się na murze nieestetyczne zabrudzenia. Gdyby tak się stało, warto sięgnąć po profesjonalny sprzęt. Myjka ciśnieniowa do mycia elewacji w wielu przypadkach w zupełności wystarczy. Niekiedy przydaje się jeszcze specjalny płyn. Czyszczenie elewacji – jak umyć elewację, żeby długo zachowała swój elegancki wygląd? 

Jak pozbyć się kurzu z elewacji?

Kurz zalicza się do jednego z najczęstszych zanieczyszczeń, jakie osiadają na elewacji. Walka z nim bywa satysfakcjonująca, chociaż trzeba liczyć się z tym, że nie sposób usunąć kurzu „na stałe”. Szczególnie jest to trudne, gdy mieszka się w okolicy, gdzie często dochodzi do pylenia, czy też gdzie powietrze jest mocno naelektryzowane. 

Niemniej myjka ciśnieniowa do mycia elewacji bez trudu poradzi sobie z takim problemem, jak kurz. Wybór myjki ciśnieniowej jest w zupełności uzasadniony, gdy elewację pokrywa gładki tynk. 

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy czyszczenie elewacji wymaga pozbycia się kurzu, który osadza się w skomplikowanej strukturze tynku np. typu baranek. Myjka ciśnieniowa mogłaby uszkodzić tę strukturę, gdyby trzeba było wypłukiwać kurz z zagłębień. Z tego też powodu w takiej sytuacji lepiej pozbyć się kurzu „na sucho”, np. za pomocą szczotki z delikatnym włosiem. 

Jak umyć elewację domu zanieczyszczoną spalinami, smogiem, rdzą, czy sadzą?

Spaliny, smog, rdza, sadza to zanieczyszczenia atmosferyczne – chcąc się ich pozbyć z murów budynku, wystarczy „potraktować” je wodą. Jak umyć elewację, na której osiadły zabrudzenia znajdujące się w powietrzu? Można wybrać myjkę ciśnieniową do mycia elewacji. Woda, którą skieruje się strumieniem z odpowiednim ciśnieniem, błyskawicznie „poradzi sobie” z brzydkim osadem na murze. Myjka ciśnieniowa będzie dobrym rozwiązaniem, niezależnie od tego, jak gruba jest warstwa zanieczyszczenia atmosferycznego. 

Czyszczenie elewacji budynku z porostów i wykwintów

Niekiedy mury domów „atakują” inne zanieczyszczenia niż kurz, czy osad spływający z mas powietrza. Zbrudzenia takie jak porosty typu glony wymagają już interwencji specjalnych środków do czyszczenia. Jaki płyn do mycia elewacji będzie najlepszy w takim przypadku? Przede wszystkim taki, który „upora się” z porostami – producent powinien wyraźnie o tym poinformować na opakowaniu. 

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na skład płynu do mycia murów budynku. Czyszczenie elewacji powinno być bowiem w takim przypadku nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne – dla środowiska również. 

Jak umyć elewację, na której znajdują się białe wykwinty? W tym przypadku również sama myjka ciśnieniowa nie wystarczy. Można z niej skorzystać, gdy elewację pokryje się odpowiednim płynem, który służy do usuwania takich wykwintów. 

Czy myjka ciśnieniowa wystarczy, by usunąć graffiti z elewacji budynku?

Jako że graffiti wykonuje się przy pomocy specjalnej farby w sprayu, myjka ciśnieniowa do mycia elewacji nie zda w tym przypadku egzaminu. Woda, która wydostaje się z niej pod ciśnieniem, oczyści mury domu tylko i wyłącznie z zabrudzeń, które są łatwo zmywalne. Graffiti z pewnością do takich zabrudzeń się nie zalicza. 

Jaki płyn do mycia elewacji pokrytej graffiti będzie najlepszy? Najlepiej wziąć pod uwagę płyn, który pozbędzie się graffiti typu „bazgroły”, czyli wszelkich tych napisów, które są dla kogoś nieestetycznym zanieczyszczeniem. Płyn powinien mieć zatem taki skład, dzięki któremu uda się rozpuścić farbę, a następnie za pomocą wody pod ciśnieniem dokładnie zmyć pozostałość graffiti. 

Powiązane artykuły: Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Jak i czym umyć kostkę brukową?

Produkty które możesz wykorzystać: