Wyjaśniamy: co to jest wertykulator i do czego służy aerator?

Wyjaśniamy: co to jest wertykulator i do czego służy aerator?

Niezależnie od pory roku, czy wielkości działki, wszyscy powinniśmy odpowiednio dbać i pielęgnować tereny zielone wokół naszych posesji. Największym wyzwaniem dla wielu osób jest jednak przywrócenie dawnego blasku ogrodu lub działki tuż po zimie, gdy zieleń budzi się do życia, a gleba nie ma jeszcze odpowiedniej temperatury.

 Aby prawidłowo i stosunkowo szybką ją odżywić, a także zapewnić maksymalną filtrację wilgoci, konieczne będą profesjonalne narzędzia takie jak aerator lub wertykulator do trawy. Czym tak naprawdę są te rozwiązania i dlaczego polecane są przez wielu miłośników ogrodów? Na te i wiele innych pytań związanych z tym tematem, postaramy się odpowiedzieć, w tym artykule. 

Wertykulacja czym jest i dlaczego warto zainwestować w wertykulator

Chociaż samo słowo wertykulacja wielu osobom nie kojarzy się zbyt przyjaźnie, warto podkreślić, że zabieg ten bardzo często określany jest także jako pionowe koszenie trawnika. Zatem cała praca polega na tym, aby za pomocą przecinania wierzchniej warstwy drani, stworzyć specjalne otwory w glebie, które następnie możemy uzupełnić określonym podłożem. Żeby zabieg ten wykonać, niezbędne jest specjalne narzędzie, jakim jest wertykulator.

Jest to akcesorium ze specjalnymi nożami, służącymi do przecinania warstwy filcu i nacinania podłoża na głębokości około 1,5 cm. Niesie to za sobą wiele korzyści: od rozluźnienia gleby, przez lepsze dotarcie wody do korzeni roślin, skończymy na usuwaniu chwastów. 

Rodzaje wertykulatorów

W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje wertykulatorów. Każdy z nich będzie charakteryzował się innymi właściwościami, które warto dobierać do naszych indywidualnych preferencji. Wśród tych, najczęściej wybieranych należy wskazać w wertykulatory:

    • spalinowe,

    • elektryczne,

    • ręczne,

    • w formie przyczepek. 

Aerator do trawy i  aeracja gleby: wszystko, co warto wiedzieć

Kolejnym nieocenionym narzędziem w pracach działkowych (i nie tylko!) jest aerator. Urządzenie to nakłuwa glebę specjalnymi kolcami lub rurkami w celu napowietrzania trawnika. Dzięki temu powietrze może wnikać w warstwę nawet 10 cm, co znacząco przekłada się na jakość roślin. Trawnik szybciej się regeneruje, a trawa staje się bardziej odżywiona.

Jeżeli zależy nam na tym, aby aeracja gleby przyniosła maksymalne korzyści, wówczas warto wprowadzić kolejny zabieg, jakim jest piaskowanie. Na czym to dokładnie polega? Wystarczy rozprowadzić niewielką ilość piasku i na powierzchni trawnika, w celu wypełnienia powstałych ubytków, po wcześniej wykonywanych pracach.

Wertykulator lub aerator do trawy: jak je wybierać?

Niezależnie od tego, w jakie rozwiązania inwestujemy, ważne jest to, aby spełniały one swoją rolę, jak najlepiej. Wybierając, któryś z opisywanych sprzętów, powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie jak np.:

    • powierzchnia trawnika,

    • rodzaj napędu (elektryczny, spalinowy, ręczny itp.),

    • trwałość materiałów zastosowanych do produkcji,

    • wielkość,

    • opinie innych użytkowników. 

Czasami warto zainwestować nieco więcej w lepszą jakość, aniżeli korzystać z rozwiązań sezonowych. Można też wypożyczyć urządzenie dobrej marki i wykonać potrzebne prace nie przejmując się aspektami wyboru przy zakupie sprzętu i jego przechowywania, serwisu oraz konserwacji. 

Powiązane artykuły: Frezarka do betonu – co to jest i do czego służy? Wozidło budowlane wynajem- czy uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane?