Wynajem zagęszczarki gruntu. Jaką wybrać?

Wynajem zagęszczarki gruntu. Jaką wybrać?

Wynajmujemy zagęszczarkę gruntu. Jaką zagęszczarkę wybrać?

Zagęszczarka gruntu ma za zadanie wzmocnić i utwardzić podłoże, które jest zbyt miękkie, aby kontynuować na nim prace budowlane czy ogrodnicze. Najczęściej zagęszczarki gruntu stosuje się do zagęszczania podłoży niespoistych jak na przykład: ziemia, piasek, żwir czy tłuczeń. Zadaniem maszyny jest usunięcie z podłoża powietrza i wody dzięki czemu zwiększa gęstość gruntu i powierzchnia staje się bardziej twarda. Tak przygotowane podłoże zwykle służy jako podbudowa do położenia kostki brukowej, betonu, kolejnej warstwy ziemi lub tłucznia. Wynajęcie zagęszczarki gruntu wydaje się prostą i łatwą sprawą, ale trzeba dowiedzieć się jaką wybrać do pracy jaką chcemy wykonać.


Wybór rodzaju zagęszczarki.

Dostępne na rynku zagęszczarki możemy podzielić na kilka rodzajów. Wybór odpowiedniego urządzenia, które chcemy wynająć należy dopasować do rodzaju wykonywanych prac oraz wielkości obszaru na jakim będą wykonywane prace zagęszczania gruntu.


Zagęszczarki gruntu jednokierunkowe najlepiej sprawdzają się na terenie łatwo dostępnym, bez miejsc ograniczających jej poruszanie się. Przykładem są place, parkingi, podjazdy, chodniki, podwórka o większej powierzchni i regularnym kształcie.

Zagęszczarki gruntu dwukierunkowe tzw. rewersyjne posiadają funkcję biegu wstecznego, co sprawia, że mamy możliwość cofnięcia się. Dzięki tej funkcji ten rodzaj maszyny dobrze sprawdza się na obszarach z trudno dostępnymi miejscami lub obszarami o nieregularnych kształtach.

zageszczarka

Skoczek czyli ubijak stopowy to najmniejszy rodzaj zagęszczarki. Doskonale sprawdza się tam, gdzie jest mało miejsca i jest ciasno, a większa maszyna nie zmieści się. Na przykład: przy ścianie budynku, w wąskich wykopach, wokół słupa. Przesuwany ręcznie, o niewielkiej wadze, pozwala zagęszczać obszar już od 30 cm szerokości. Warto brać pod uwagę wybór ubijaka stopowego, gdy mamy mało pracy do wykonania lub jako uzupełnienie do większej maszyny.

Zagęszczarki gruntu kroczące są ubijarkami przeznaczonymi do pracy w trudnym terenie, gdzie innych rodzajów maszyn nie można zastosować. Są to maszyny dla profesjonalistów i ze względu na wysoki koszt zakupu są używane przez duże firmy budowlane.

Zagęszczarki podczepiane jak sama nazwa nasuwa skojarzenie są urządzeniami doczepianymi do innych maszyn budowlanych lub ciągnika. Posiadają bardzo dużą płytę do utwardzana i dzięki jej rozmiarowi można szybko zagęścić duży obszar. Również jest to maszyna dla profesjonalistów i zwykle używana przy pracach drogowych.

Przy wyborze rodzaju zagęszczarki jaką chcemy wynająć musimy wziąć pod uwagę też wagę maszyny. Jest ona o tyle ważna, że razem z rozmiarem płyty roboczej określa nam wydajność zagęszczarki. Oczywiste jest, że maszyna o większej masie lepiej i szybciej ubije podłoże, ale jest cięższa i większa, więc manewrowanie taką maszyną jest trudniejsze.
Skoczek czyli ubijak stopowy w zależności od modelu waży około 20-50 kg. Pozostałe zagęszczarki mają masę od 50 do 1000 kg. Do lekkich prac nadają się maszyny o wadze 50-120 kg, do cięższych prac o małej i średniej wielkości powierzchni odpowiednie będą maszyny o masie 120-300 kg. Zagęszczarki o większej masie sprawdzą się przy bardziej wymagających podłożach i większych obszarach.

Podczas wynajmowania  zagęszczarki gruntu obsługa wypożyczalni pomaga dokonać wyboru urządzenia odpowiedniego do zakresu prac do wykonania.

Powiązane artykuły: Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać w zależności od powierzchni? Ogrodzenia budowlane – kupno czy wynajem? Jaką zaprawę naprawczą wybrać do prac naprawczych? Wynajem myjki ciśnieniowej. Co można myć myjką ciśnieniową? Jaką piłą ciąć pustaki ceramiczne, bloczki komórkowe Ytong i silikatowe? Wynajem szalunków – wady i zalety rozwiązania Zakup, czy wynajem rusztowań budowlanych? Jakie paliwo stosować do zagęszczarki gruntu? Szlifierka do betonu - jaką wypożyczyć? Jaka nagrzewnica powietrza do warsztatu i garażu?

Produkty które możesz wykorzystać: