Prace na wysokościach są obarczone pewnym niebezpieczeństwem i gdzie jest to tylko możliwe, wykorzystuje się do nich najbardziej stabilny i solidny sprzęt, jakim są rusztowania. Mowa oczywiście o nowoczesnych rusztowaniach wykorzystywanych przez ekipy remontowo-budowlane, instalatorów, czy konserwatorów, a które umożliwiają prowadzenie prac nawet na kilkudziesięciu metrach wysokości. Ustawione zgodnie ze sztuką rusztowania są bezpieczne i bardzo wygodne dla przeprowadzania prac, ale jest to jednocześnie sprzęt drogi i na który nierzadko niewielkich firm remontowych nie stać. Czy opłaca się im skorzystać w takich wypadkach z opcji wynajmu rusztowania?
Opłacalność zakupu rusztowania, a jego wynajmu
Forma zakupu rusztowania, czy forma jego wynajmu? Skorzystanie przez firmę z jednej lub drugiej opcji jest oczywiście uwarunkowane. Czym?
Przede wszystkim częstotliwością potrzeby korzystania z takiego rusztowania, a to uwarunkowane jest od rodzaju prac, jakie wykonuje zazwyczaj niewielka firma budowlana. Mówimy o firmach niewielkich, ponieważ firmy większe na tego rodzaju dylematy nie cierpią. W takich firmach rusztowanie na stanie być musi.
Firmy budowlane niewielkie, a podejmujące się zazwyczaj prac wnętrzarskich nie będą potrzebowały dużego rusztowania w swoim wyposażeniu. Taka firma może okazjonalnie otrzymać zlecenie na modernizację domu z jednoczesnym odnowieniem elewacji i wówczas skorzysta z opcji rusztowanie do wynajęcia. Takie okazjonalne prace, gdzie potrzebne jest rusztowanie o wysokości kilku metrów nie są powodem do tego, aby decydować się na zakup rusztowania.
Przykładowy wydatek na rusztowanie bardzo dobrej firmy o wysokości ok. 7-8 metrów wynosi ponad 15 tysięcy złotych i dotyczy to tylko jednego przęsła o szerokości pomostu do 2,5 metra. Koszt rusztowań elewacyjnych stosowanych przy docieplaniu kilkunastometrowych bloków to już horrendalne sumy w odniesieniu do niewielkich firm budowlanych, ale…
Jeżeli firma jest niewielka, a prężna i otrzymuje ciągłe zlecenia na tego rodzaju prace, wówczas każdorazowy wynajem rusztowania stanie się po jakimś czasie nieopłacalny. W takich warunkach biznesowych wynajem rusztowania dość szybko przekroczy koszt zakupu rusztowania elewacyjnego. W takich sytuacjach lepiej skorzystać z opcji leasingu rusztowania albo kupić takie rusztowanie na kredyt.
Inne wymagania odnośnie do rusztowań budowlanych i montażowych
Podczas planowania zakupu rusztowania istotna staje się nie tylko cena, ale również posiadanie miejsca na jego przechowywanie. Im większe rusztowanie, tym większa niezbędna przestrzeń do jego zmagazynowania, co w naszych warunkach klimatycznych może oznaczać przechowywanie kilkumiesięczne.
Magazyn musi być suchy i wolny od zagrożeń, które mogłoby uszkodzić jego elementy. Takich elementów nie można byłoby potem używać, ponieważ stanowiłoby to zagrożenie dla zdrowia i życia pracujących na nim ludzi. W tym wypadku wynajem rusztowania wydaje się więc być znacznie korzystniejszą opcją, firma wynajmująca rusztowania nie wypożyczy nam wszak uszkodzonego sprzętu, ale w pełni sprawny.
Właściciele niewielkich firm budowlanych stają przed dylematem – czy lepszy będzie zakup rusztowania, czy może jednak rusztowania wynajęcie i jak to zwykle bywa, każda firma musi sama wybrać dla siebie optymalną opcję.