Co to jest laser krzyżowy?

Co to jest laser krzyżowy?

Przy pracach remontowych lub wykończeniowych jednym z niezbędnych akcesoriów jest poziomica. Dzięki niej wiadomo, czy udaje się właściwie wymierzyć pion lub poziom. Narzędzie to przydaje się jednak głównie przy pracach, które można wykonać w obrębie tejże poziomicy, którą trzyma się w dłoni. Jeżeli zaś potrzeba wyznaczyć pion lub poziom na większej przestrzeni, wtedy lepszym wyborem będzie laser krzyżowy. 

Laser krzyżowy – jakie wiązki emituje? 

Laser krzyżowy pozostawia na ścianie dwie linie: poziomą i pionową, które razem tworzą krzyż, czyli przecinają się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. W sprzedaży znaleźć można również lasery krzyżowe, które są z wyższej półki pod względem technologicznym – takie lasery emitują więcej niż standardowe dwie wiązki. 

Oprócz tego, że laser może wytwarzać dwie i więcej wiązek, mogą one mieć różne kolory. Są dostępne modele, które świecą na czerwono i takie, które emitują zielone wiązki. Te pierwsze szczególnie dobrze widać, gdy pojawiają się na różnych przedmiotach i płaszczyznach. Cechują się dobrą trwałością, a także są bardziej stabilne, co ma znaczenie, gdy mierzy się powierzchnię, która na przykład znajduje się w pobliżu torów kolejowych, czy tramwajowych.  

W jaśniejszych przestrzeniach zdecydowanie lepiej jednak sprawdzają się lasery, które emitują zielone światło. Warto także zdecydować się właśnie na te drugie, jeśli istotne jest, by uzyskać możliwie jak najbardziej precyzyjne linie wskazujące pion i poziom. Trzeba jednak liczyć się z tym, że za taki laser zapłaci się znacznie więcej niż gdyby wybrać laser emitujący czerwone światło.

Do czego służy laser krzyżowy 360?

Laser krzyżowy 360 to bardziej zaawansowany model – dzięki niemu można znacznie przyspieszyć prace, a jednocześnie liczyć na większą precyzję podczas realizacji poszczególnych projektów. Do bardziej wymagających prac, przy wykonywaniu których sprawdzają się lasery 360, można zaliczyć kładzenie płytek albo wylewanie posadzki. Wieszak, w który jest zwykle wyposażony ten laser (a jeśli nie, zawsze można go dokupić), umożliwia regulowanie wysokości, na jakiej laser emituje wiązki. Wieszak ten to inaczej uchwyt ścienno-podłogowy, który może być lżejszy bądź cięższy w zależności od tego, czy wybiera się większy czy mniejszy laser. 

Gdzie najlepiej sprawdza się laser krzyżowy?

Laser krzyżowy – jak używać – najlepiej dobierać to narzędzie z uwagi na powierzchnię i na stopień oświetlenia takiej przestrzeni. Nie mniejsze znaczenie ma to, jak widoczna jest wiązka lasera, który bierze się pod uwagę. Do czego laser krzyżowy się przydaje, czyli jakie jest jego zastosowanie – przede wszystkim w każdym miejscu, gdzie odświeża się przestrzeń lub gdy jest to powierzchnia wymagająca remontu. Szczególnie warto po niego sięgnąć, gdy bierze się pod uwagę takie prace, jak kładzenie kafelków, tapety lub fototapety. 

Lasery krzyżowe mogą być również pomocne w punktach stolarskich, gdzie z pomocą wyraźnych i długich wiązek lasera znacznie łatwiej udaje się wytworzyć poszczególne elementy wystroju wnętrz. Narzędzia te przydają się też elektrykom, którzy dzięki nim mogą szybko i łatwo sprawdzić, pod jakim kątem i w jakim miejscu warto zainstalować gniazdka prądu, czy przełączniki. 

Bardziej zaawansowane modele znajdują najczęściej zastosowanie podczas wykonywania prac budowlanych, jeśli odnoszą się do stawiania kolejnych obiektów. Za ich pomocą udaje się też sporządzić precyzyjne szkice architektoniczne.

Jakie są rodzaje laserów krzyżowych?

Laser krzyżowy rodzaje – standardowo wyróżnia się dwa rodzaje laserów krzyżowych, czyli obrotowe i liniowe. Jednak warto jeszcze dodać, że w sprzedaży dostępny jest również laser krzyżowy samopoziomujący. Obrotowe lasery należą do tych bardziej zaawansowanych narzędzi tego typu. Nierzadko ich cechą charakterystyczną są lustra, które ułatwiają wykonywanie bardziej złożonych pomiarów. 

Natomiast lasery krzyżowe liniowe przydają się podczas realizacji takich projektów jak wymagające prace wykończeniowe lub skomplikowany remont. Jeśli trzeba na przykład zainstalować płyty gipsowo-kartonowe, czy potrzebne jest precyzyjne wypoziomowanie podłogi, wtedy warto użyć właśnie lasera krzyżowego liniowego. 

Z kolei laser automatyczny z kategorii laserów krzyżowych nie wymaga praktycznie najmniejszej uwagi, gdyż sam „znajduje” pion i poziom, biorąc za punkt odniesienia oś ziemi. Warto przy tym pamiętać, żeby pracował wyłącznie na równym podłożu. Wtedy można spodziewać się wiarygodnych i precyzyjnych pomiarów.  

Powiązane artykuły: Wyjaśniamy: co to jest wertykulator i do czego służy aerator? Frezarka do betonu – co to jest i do czego służy? Wozidło budowlane wynajem- czy uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane?

Produkty które możesz wykorzystać: