Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Jak i czym umyć kostkę brukową?

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Jak i czym umyć kostkę brukową?

Kostka brukowa jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy tworzeniu aranżacji przydomowej przestrzeni. Aby nawierzchnia prezentowała się estetycznie, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kostki. Dowiesz się, jak i czym najlepiej jest umyć kostkę brukową.

Czym umyć kostkę brukową?

Jak umyć kostkę brukową? To pytanie zadaje sobie praktycznie każda osoba, która staje przed tym z pozoru trudnym zadaniem. Otóż materiał ten jest dosyć łatwy w pielęgnacji. Do czyszczenia kostki brukowej nie potrzeba żadnych specjalistycznych i drogich preparatów oraz narzędzi. Zalegający na powierzchni piasek czy liście bez problemu można usunąć przy pomocy zmiotki. Jeżeli chodzi o nieco poważniejsze zabrudzenia, to tutaj znakomicie sprawdzi się myjka do kostki brukowej

Myjka ciśnieniowa, jak sama nazwa wskazuje, generuje strumień wody pod ciśnieniem, który pozwala w łatwy i szybki sposób pozbyć się m.in. nieestetycznych białych osadów, pleśni oraz grzybów. W przypadku uporczywych osadów do wody można dodać niewielką ilość odpowiedniego środka czyszczącego. Co więcej, jej obsługa jest banalnie prosta i niebywale komfortowa – czyszczenie nie wymaga schylania się. Stanowczo odradza się natomiast używania do tego celu szorstkich gąbek oraz szczotek, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię. 

Oczywiście czyszczenie nawierzchni wykonanej z kostki brukowej można zlecić profesjonalnej firmie, niemniej jednak w tej sytuacji należy liczyć się z poniesieniem dodatkowych i często też niemałych kosztów. O wiele tańszym rozwiązaniem jest wypożyczenie myjki ciśnieniowej do kostki brukowej oraz samodzielne jej wyczyszczenie.

Jak często i kiedy czyścić kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej warto przeprowadzać co najmniej trzy razy w roku - wiosną, latem oraz jesienią. Zimną natomiast nawierzchnię należy systematycznie odśnieżać. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem, nie posypywać kostki solą. O wiele lepiej w tym przypadku sprawdzi się piasek, który nie niszczy materiału, a dodatkowo także nie pozostawia nieestetycznych białych osadów. 

Wraz z nadejściem wiosny należy usunąć zacieki powstałe w wyniku wilgoci np. z intensywnych opadów deszczu lub topniejącego śniegu. Latem warto pozbyć się wszystkich chwastów oraz mchu zalegającego w szczelinach pomiędzy kostkami. Z kolej jesienią należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć nawierzchnię na zimę.

Pielęgnacja kostki brukowej

Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji nawierzchni wykonanej z kostki brukowej jest jej cykliczna impregnacja, przy użyciu dedykowanych do tego celu środków impregnujących. Regularne czyszczenie oraz konserwacja kostki brukowej nie tylko zabezpieczają powierzchnię przed niszczeniem i uporczywymi zabrudzeniami, ale także przywraca jej naturalny kolor i nabłyszcza. 

Wybierając środki do impregnacji bruku, szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z jakiego wykonana została nawierzchnia wokół domu. Oferta producentów jest bardzo różnorodna, co pozwala na znalezienie produktu dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Powiązane artykuły: Jakie urządzenie wybrać do mycia kostki brukowej? Ekspert radzi