Jak odnowić starą podłogę przy pomocy cykliniarki do parkietów i desek podłogowych cz.2?

Jak odnowić starą podłogę przy pomocy cykliniarki do parkietów i desek podłogowych cz.2?

Jedną z najskuteczniejszych metod na odnowienie starej drewnianej podłogi jest cyklinowanie. Po dokładnym wygładzeniu powierzchni, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Jakich produktów i urządzeń warto użyć do tego celu? Jak dbać o lakierowaną podłogę? Co, ile lat należy przeprowadzać jej renowację? Czy wynajem cykliniarki do parkietów i podłóg drewnianych to dobre rozwiązanie?

Lakierowanie i polerowanie podłogi drewnianej po cyklinowaniu

Samodzielnie odnowiony parkiet należy zaimpregnować przy użyciu specjalistycznych preparatów do pielęgnacji drewna, które stworzą na jego powierzchni warstwę ochronną zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami oraz wodą. W tym przypadku możemy się zdecydować na lakierowanie bądź olejowanie desek, pamiętając o tym, że rodzaj wykończenia posadzki powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu jak najtrwalszych efektów, to wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie pomalowanie wygładzonej i oczyszczonej powierzchni lakierem. W sprzedaży dostaniemy między innymi lakiery wodne, rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne oraz uretanowo-alkaidowe. Pierwsze z nich są niebywale szybkoschnące, a dodatkowo uznawane również za najbardziej przyjazne środowisku, drugie natomiast cechują się wysoką odpornością na wilgoć oraz szkodliwe działanie środków chemicznych. 

Lakiery chemoutwardzalne to preparaty odporne na ścieranie, wyróżniające się wieloletnią trwałością. Niemniej jednak warto wiedzieć, że podczas wysychania emitują niebezpieczne opary. Lakiery uretanowo-alkaidowe to innowacyjne preparaty, które pozostawiają na powierzchni antypoślizgową warstwę, co z kolei znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania parkietu. Oprócz tego podkreślają one naturalne zabarwienie drewna. 

Od czego zacząć? W pierwszej kolejności należy dokładnie zagruntować całą powierzchnię drewnianej posadzki specjalnym preparatem, który zamyka pory drewna. W momencie, kiedy powierzchnia całkowicie już wyschnie, możemy przejść do kolejnego kroku, czyli szlifowania, celem usunięcia drobnych, wystających włókien drewna. Ręczne wypolerowanie dużej powierzchni podłogi jest nie tylko męczące, ale także i bardzo czasochłonne, na szczęście mamy na to prosty sposób.

Wbrew pozorom cykliniarka do podłogi drewnianej jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem. Na rynku nie brakuje modeli wyposażonych w funkcję szlifowania, które w kilka chwil idealnie wygładzą deski podłogowe. Jak widać, cykliniarka do parkietów jest nieocenionym pomocnikiem, jeżeli chodzi o renowację starej drewnianej podłogi. Końcowym etapem jest nałożenie na powierzchnię warstwy wybranego lakieru. 

Konserwacja i dbanie o parkiet i podłogę z desek drewnianych

Choć drewniana podłoga w salonie prezentuje się nadzwyczaj elegancko, to niestety wraz z biegiem czasu traci ona swój estetyczny i nieskazitelny wygląd. Dlatego też tak bardzo ważna jest jej regularna i odpowiednia pielęgnacja. Cyklinowanie i lakierowanie parkietu, zaleca się wykonać co najmniej raz na 10 lat. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy. 

Wybierając pierwszą opcję z pewnością uda nam się zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Wystarczy tylko, że zaopatrzymy się w profesjonalny sprzęt jak: cykliniarka do desek podłogowych oraz specjalistyczne środki czyszczące i pielęgnacyjne dedykowane do drewnianych powierzchni.

Ile kosztuje wypożyczenie cykliniarki? Cena uzależniona jest od modelu urządzenia oraz czasu jego użytkowania. W tym wypadku należy liczyć się z poniesieniem kosztów w wysokości ok. 80 zł -120 zł za dobę. Niemniej jednak biorąc pod uwagę poszczególne etapy renowacji podłogi, warto rozważyć wynajem cykliniarki na co najmniej kilka dni.

Powiązane artykuły: Jak odnowić starą podłogę przy pomocy cykliniarki do parkietów i desek podłogowych cz.1? Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą? Jak rozwinąć swój biznes przy pomocy wypożyczalni sprzętu budowlanego?