Jak wyczyścić kanapę z materiału?

Jak wyczyścić kanapę z materiału?

Jak wyczyścić kanapę z materiału?

Kanapa z materiału jest wyjątkowo miękka w dotyku i komfortowa w trakcie użytkowania. Jednak bardzo łatwo można ją zabrudzić, a widoczne plamy nie zawsze dają się łatwo usunąć. Należy również podczas czyszczenia zwracać uwagę na to, że nie każdy środek czyszczący będzie odpowiedni. Jak więc sobie poradzić z zabrudzeniem szybko i skutecznie, by kanapa odzyskała swój dawny blask?

Czym i jak wyprać kanapę z materiału?

Niezawodnym urządzeniem, które szybko poradzi sobie z zabrudzeniami na materiałowej kanapie, jest odkurzacz piorący. Jako że sprzęt ten nie należy do najtańszych, można rozważyć albo wynajęcie firmy, która zajmuje się czyszczeniem tapicerki i wtedy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet powyżej stu złotych za usługę. 

Jako że nie jest to też zbyt komfortowy wariant, ponieważ trzeba umówić się na konkretną godzinę, lepszym wyjściem jest odkurzacz piorący wypożyczalnia – wtedy można samodzielnie wyczyścić kanapę w godzinach, które są najbardziej dogodne. Dlaczego właśnie taki odkurzacz się sprawdzi – ponieważ czyści materiał pod ciśnieniem, dlatego od razu udaje się usunąć plamy, nie rozmazując ich po nieubrudzonej części tkaniny. Ponadto wynajmując na jeden dzień standardowy odkurzacz z funkcją prania, nie zapłaci się majątku – to koszt w granicach do 50 zł. 

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów czyszczenia kanap z materiału jest zastosowanie specjalnego roztworu z kwasku cytrynowego. Przyrządza się go w prosty sposób, mieszając 10 g kwasku ze 125 ml wody. Można dzięki niemu bez trudu usunąć plamy, które powstały po rozlaniu herbaty, kawy, a także tłuste zabrudzenia, jak ślad po maśle, majonezie, czy inne tłuste ubrudzenie. Jeżeli jednak okaże się, że po kwadransie plamy wciąż są widoczne, można je dodatkowo przetrzeć ściereczką nasączoną alkoholem.  

Jak czyścić domowym sposobem kanapę welurową?

Jeżeli problemem jest zabrudzenie widoczne na kanapie welurowej, wtedy sprawdzi się roztwór wody z amoniakiem w proporcji 4 łyżki na litr wody. By skutecznie usunąć powstałe plamy, należy czyścić materiał tak, jak układa się włosie. 

Jaki jest skuteczny domowy sposób na plamy na kanapie wykonanej z naturalnej skóry?

Kanapę wykończoną naturalną skórą najlepiej czyścić za pomocą płatków mydlanych w połączeniu z olejem roślinnym – najpierw przeciera się skórę delikatną ścierką, zamoczoną w roztworze mydlanym, a następnie nakłada olej. Warto pozostawić mebel na jakiś czas, żeby przeschnął, zanim ponownie się z niego skorzysta. Jeżeli natomiast ważne jest to, by pozbyć się plam jak najszybciej, ponieważ np. oczekuje się długo wyczekiwanych gości, wtedy warto zastosować olej połączony z octem. Wystarczy wymieszać pół szklanki oleju i trzy-czwarte szklanki octu, a następnie nanieść na zabrudzenie. Już po chwili plama powinna całkowicie zniknąć. 

Jak wyczyścić kanapę z ekoskóry – sprawdzony, domowy sposób

Ekoskórę należy potraktować zupełnie inaczej niż naturalną skórę. Najlepsze w tym przypadku będzie szare mydło rozpuszczone w letniej wodzie. To najbezpieczniejszy sposób, natomiast wszelkie preparaty, które zawierają m.in. alkohol, czy rozpuszczalnik mogą usunąć zabrudzenie, ale również zniszczyć materiał – w zetknięciu z nimi ekoskóra najczęściej pęka. 

Produkty które możesz wykorzystać: