Ładowarka teleskopowa jakie uprawnienia i gdzie je zdobyć?

Ładowarka teleskopowa jakie uprawnienia i gdzie je zdobyć?

Ładowarka teleskopowa jakie uprawnienia i gdzie je zdobyć?

Ładowarka teleskopowa przydaje się zawsze wtedy, gdy należy przeprowadzić akcje gaśnicze lub ratunkowe. Można tę maszynę z powodzeniem użytkować także podczas prac budowlanych i rolniczych. By móc korzystać z tego pojazdu, nie trzeba mieć żadnego zezwolenia. Natomiast zdarza się, że sprawdza się, czy posiada odpowiedni certyfikat CNBOP-PIB, który informuje o tym, że maszyna spełnia normy i kryteria, zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 roku, dotyczącej systemu oceny zgodności. 

Do czego służy ładowarka teleskopowa?

Za pomocą ładowarki teleskopowej można wykonać praktycznie dowolną pracę związaną z przemieszczaniem różnych towarów i materiałów w górę, w dół lub z jednego miejsca w drugie. W sprzedaży znaleźć można wiele urządzeń tego typu – jedne w wersji standardowej, inne z dodatkowymi akcesoriami. Można zdecydować się na ładowarkę teleskopową większą lub mniejszą, a ze względu na swoją dużą zwrotność, znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni.

Jakie uprawnienia są wymagane do ładowarki teleskopowej?

Ładowarka teleskopowa uprawnienia, które trzeba mieć, dotyczą rodzajów i struktury tych maszyn. Ponadto osoba, która ma zamiar podejść do egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego (UDT), powinna również mieć wiedzę z zakresu manewrowania urządzeniem w czasie pracy w bezpieczny sposób. Należy również orientować się, jak kierowca zobowiązany jest zachowywać się przed podjęciem pracy. Niezbędna wiedza dotyczy także rodzajów załadunków, BHP, a także tematyki związanej z dozorem technicznym. 

  Kurs z tego zakresu jest zakończony wspomnianym egzaminem. Po otrzymaniu pozytywnej oceny uzyskuje się uprawnienia na ładowarki teleskopowe, które mogą być wyposażone w dowolne elementy dodatkowe. Dzięki tym uprawnieniom można obsługiwać ładowarkę teleskopową, gdy prowadzi się swoją firmę, jak i wtedy, gdy pracuje się jako operator tej maszyny poza krajem.

Każdy operator, który ma uprawnienia na ładowarki teleskopowe, nie musi już później po raz kolejny podchodzić do egzaminu, by przedłużyć ich ważność. Wydaje się je raz i są aktualne przez cały czas. Można więc dzięki nim manewrować dowolnym urządzeniem tego typu, niezależnie od tego, kto jest producentem. Operator bez problemu może także obsługiwać ładowarkę teleskopową, jeśli jest wyposażona w dodatkowe elementy, takie jak kosz, zawiesia dźwigowe, czy wiertnice. Dodatkowo uzyskuje się nieodpłatnie informację o posiadanym uprawnieniu na te maszyny w kilku językach obcych, standardowo: po niemiecku, norwesku i angielsku. 

Gdzie uzyskać uprawnienia na ładowarkę teleskopową?

Na terenie całego kraju funkcjonują firmy, które zajmują się szkoleniem kursantów, którzy chcą uzyskać uprawnienia na ładowarki teleskopowe. Należy zgłosić się tam, gdzie organizuje się szkolenia na wózki widłowe I WJO, ponieważ ładowarki teleskopowe właśnie do nich się zaliczają. Można podejść do szkolenia indywidualnie lub zapisać się na kurs w firmie, w której się pracuje, jeśli przedsiębiorstwo organizuje takie szkolenia. W takim przypadku kursy odbywają się albo na terenie firmy, która je prowadzi, albo w zakładzie pracy. 

Powiązane artykuły: Jakie są zalety i zastosowania koparki gąsienicowej? Wozidło budowlane wynajem- czy uprawnienia i prawo jazdy jest wymagane? Jakie są korzyści wynajmu sprzętu budowlanego? Jakie urządzenie wybrać do mycia kostki brukowej? Ekspert radzi