Listwa wibracyjna do betonu – jak używać?

Listwa wibracyjna do betonu – jak używać?

Listwa wibracyjna do betonu – jak używać?

Budownictwo od wielu lat bardzo prężnie się rozwija, co pociąga za sobą niesamowicie szybki rozwój technologiczny. Konstrukcje z betonu lanego, te skomplikowane jak i na powierzchniach płaskich wymagają w dzisiejszych czasach użycia odpowiednich narzędzi w celu skrócenia procesu technologicznego. W tym celu opracowano i wdrożono do użytku listwy wibracyjne do betonu.

Czym jest listwa wibracyjna do betonu?

Listwy wibracyjne do betonu to narzędzia napędzane zintegrowanym lub zewnętrznym napędem, które dzięki swojej budowie przenoszą wibracje na podłoże, a dokładniej na cieńsze warstwy betonu takie jak wylewki i stropy. Jeżeli grubość betonu przekracza 20 cm należy najpierw zawibrować beton przy użyciu wibratorów do betonu, a następnie można użyć listew wibracyjnych, które mają za zadanie ostatecznie wyrównać, zagęścić i wygładzić powierzchnie.

Istnieją modele do lżejszych prac betoniarskich które może obsługiwać jedna osoba jak również dwuprofilowe listwy wibracyjne służące do cięższych prac przy posadzkach przemysłowych. Są one coraz bardziej powszechnie używane. Większość firm budowlanych często wykonuje bardzo precyzyjną pracę, polegającą na wylewaniu betonu i jego wyrównywaniu. Jest to bardzo wymagające zajęcie, którego nie sposób wykonać bez odpowiedniego sprzętu. Mniejsze firmy budowlane jak i indywidualni wykonawcy mogą dziś liczyć na szeroki wybór listew wibracyjnych w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.

Jak działa listwa wibracyjna do betonu?

Listwa wibracyjna do betonu, służy do zacierania i jednoczesnego zagęszczania betonu na stopach lub posadzkach w celu pozbycia się powietrza z jego struktury i uzyskania jednolitej gładkiej powierzchni. Posiadają one różny napędy, wbudowane lub zewnętrzne, które poprzez swoją konstrukcję przenoszą wibracje na podłoże. Listwy wibracyjne napędzane są silnikami elektrycznymi zasilanymi kablowo, akumulatorowo (już są dostępne), z wykorzystaniem napędu spalinowego oraz pneumatycznego. Napęd pneumatyczny sprawdza się przy większych powierzchniach. Rodzaj napędu wpływa na wagę narzędzia co ma znaczenia na parametry jego pracy. Listwy dzielimy na pływające, ściągające i dwuprofilowe. Te pierwsze służą do  wyrównania i dokładnego wygładzania betonu, a także do wibrowania i ściągania jego nadmiaru. Kolejne rodzaj listew, czyli ściągające, jak sama nazwa wskazuje mają zastosowanie podczas rozprowadzania betonu, ściągania jego nadmiaru oraz wyrównania powierzchni i zagęszczania. Listwy wibracyjne dwuprofilowe służą do jednoczesnego zgarniania nadmiaru i zagęszczania betonu.

Należy pamiętać iż obsługa listew wibracyjnych do betonu, która wygląda z pozoru na łatwą, nie wprawnemu wykonawcy, bez odpowiedniego przeszkolenia, może przysporzyć wielu problemów. Właściwe zawibrowanie betonu na stropie lub posadzce ma duże znaczenie dla odpowiedniego wiązania betonu i jego końcowej wytrzymałości.

Podsumowując, przed zamiarem wykonania na przykład wylewki we własnym domu, należy rozważyć czy chcemy i podołamy wykonać wszystkie z tym związane prace w sposób właściwy.

Jeżeli zdecydujecie się na samodzielne wykonywanie takich prac przy użyciu listwy wibracyjnej bo betonu, poproście obsługę wypożyczalni lub sklepu w którym dokonacie zakupu, o fachowy instruktaż obsługi. Najlepiej jest uczyć się na błędach ale nie swoich lecz cudzych.

Powiązane artykuły: Zacieranie betonu - jak zacierać beton zacieraczką? Jaką zacieraczkę do betonu wybrać? Świat betonu