Zimowe prace w ogrodzie

Zimowe prace w ogrodzie

Zimowe prace w ogrodzie

Mogłoby się wydawać, że zima to wyjątkowo spokojny czas w ogrodzie i na działce. Jednak zimowe prace w ogrodzie także wymagają uwagi i należy o nich pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć rośliny i przygotować je na wiosnę. 

Również warto pamiętać o porządkach w ogrodzie, a w szczególności o usunięciu liści, które opadły jesienią oraz wycięciu lub wyrwaniu wszelkich suchych łodyg i gałązek. 

Jaki sprzęt ogrodniczy jest potrzebny zimą do ogrodu?

Poza standardowymi ręcznymi narzędziami ogrodowymi bardzo przydają się elektronarzędzia i małe maszyny. Zimą w ogrodzie lub na działce przydaje się piła spalinowa. Można po nią sięgnąć już nawet w styczniu, jeśli okaże się to miesiąc dość ciepły jak na tę porę roku.

Piła do drzew jest niezastąpiona, gdy drzewa owocowe wymagają przycięcia. Za pomocą tego urządzenia łatwo udaje się uformować koronę, odcinając jednocześnie stare pędy oraz te, które wyrastają z podkładek. 

Piła do cięcia gałęzi jest potrzebna, gdy trzeba przyciąć drzewa iglaste. Dzięki niej można uciąć gałęzi żywiczne, m.in. sosen oraz świerków. Warto przycinać gałęzie w styczniu, gdy nie ma dużych mrozów, ponieważ o tej porze w pędach nie ma jeszcze soków. 

Pilarka spalinowa jest również nieoceniona, gdy posadziliśmy na działce lub w ogrodzie żywopłot. Niezależnie od tego, czy tworzą go krzewy, czy drzewa liściaste, dzięki pilarce uda nam się w krótkim czasie odmłodzić te rośliny i nadać im odpowiedni kształt. 

A ucięte gałęzie i łodygi możemy pociąć używając rozdrabniacza do gałęzi. Dzięki temu rozdrobnione gałęzie stają się świetnym materiałem do wykorzystania w kompostowniku. Dobrym pomysłem jest wysuszyć rozdrobnione gałęzie i staną się przydatne do rozpalania w kominku zimą lub do rozpalania ogniska na spotkaniu z przyjaciółmi lub rodzinką. 

Jakie prace wykonuje się zimą w ogrodzie?

Jeśli już zdążyliśmy okryć jesienią roślin, które źle znoszą niskie temperatury, zimą warto sprawdzić, czy utworzone kopczyki lub otuliny z agrowłókniny są na swoim miejscu. Warto odwiedzać ogrody i działki zimą także z tego względu, że śnieg nie jest sprzyjającym opadem dla wszystkich roślin. Szczególnie źle znoszą jego obecność, a właściwie ciężar iglaki – zarówno drzewa, jak i krzewy. Należy więc delikatnie usunąć jego nadmiar z gałęzi, by nie doszło do ich rozłamania, a także by nie pękła korona tych roślin. 

Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa ozdobne, zabezpieczamy ich pnie przed pękaniem. Może do tego dojść, gdy w ciągu dnia temperatura jest znacznie wyższa od tej, która panuje w nocy. Jak zabezpieczyć drzewa ozdobne – należy zabielić ich pnie albo zapewnić im odpowiednią osłonę dobrym materiałem, na przykład tekturą lub słomą. 

W przypadku gdy działka lub ogród są usytuowane w bliskim sąsiedztwie lasu, należy założyć roślinom odpowiednie opaski ochronne. W ten sposób uda się je zabezpieczyć nie przed samą zimą, ile przed przychodzącym z lasu głodnym zwierzętom, takim jak sarny i zające. 

Gdy zauważymy śnieg leżący na trawie, należy omijać ten obszar i chodzić wyłącznie po wyznaczonej ścieżce. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z tym, że trawa pod ubitym śniegiem zacznie gnić, ponieważ nie będzie docierać do niej tlen. 

Należy również zadbać o oczko wodne, czyli nie dopuścić, aby zbiornik wodny zupełnie zamarzł. By tak się nie stało w oczku lub w stawie powinien znaleźć się przerębel, który gwarantuje dotlenienie znajdującej się w zbiorniku wodzie. Ponadto nie można zapomnieć o tym, by rośliny, które znajdują się w oczku, miały dostęp do światła dziennego. Jak tego dokonać – wystarczy pozbyć się warstwy śniegu, która zalega na stawie lub oczku, zwłaszcza jeśli ma więcej niż 10 centymetrów grubości. 

Wykonanie tych wszystkich zalecanych prac gwarantuje, że ogród będzie przygotowany do zimy oraz na początek wiosny. A wszystkie rośliny bez problemu przezimują i ponownie będą cieszyć nasze oko na wiosnę.

Powiązane artykuły: Budowa domu - prace ziemne