Jak prawidłowo wiercić w betonie?

Jak prawidłowo wiercić w betonie?

Beton to obecnie jeden z najpowszechniejszych materiałów budowlanych, który doceniany jest przede wszystkim za swoją wytrzymałość oraz trwałość. Niemniej jednak to właśnie te cechy sprawiają, że wykonanie w nim niezbędnych otworów dla wielu stanowi nie lada wyzwanie. Zatem, jak poradzić sobie z tym trudnym zadaniem? Jak prawidłowo wiercić w betonie? Podpowiadamy.

Wiercenie w betonie – jakie narzędzia?

Planując wywiercenie kilku otworów w betonie, należy od razu zrezygnować z użycia klasycznej wiertarki – ta doskonale sprawdza się jedynie w przypadku wiercenia w betonie komórkowym. Jeśli chodzi o konstrukcje murowane, to tutaj o wiele skuteczniejsza z pewnością będzie wiertarka udarowa. 

Niekiedy konieczne może okazać się użycie nieco bardziej specjalistycznych narzędzi np. młotowiertarki wyposażonej dodatkowo w udar mechaniczny lub pneumatyczny (SDS). Druga opcja uznawana jest za znacznie wygodniejszą, a to za sprawą samodzielnie generowanej siły nacisku. 

Oprócz odpowiedniej wiertarki warto także zaopatrzyć się w inne niezbędne akcesoria. Kompletując je szczególną uwagę należy skupić na doborze właściwych wierteł - te bezwzględnie powinny być narzędziami skrawającymi przystosowanymi do pracy w betonie. Do wykonania standardowych otworów o niewielkiej średnicy wystarczające będą klasyczne wiertła widiowe. 

Z kolei wiertła koronowe z ostrzami po zewnętrznej stronie, idealnie nadają się do precyzyjnego wywiercania dużych otworów. Równie istotny jest również wybór kołków rozprężnych, których średnica powinna być adekwatna do średnicy wykorzystywanych wierteł.

Krok po kroku jak wiercić w betonie

Proces wykonywania otworów należy rozpocząć naturalnie od przygotowania miejsca pracy, tak aby wiercenie w betonie odbywało się w, jak najbardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Pierwszym etapem jest dokładne oznaczenie docelowego miejsca wykonania otworów na betonowej powierzchni. Zanim przystąpimy do pracy, konieczne jest sprawdzenie poprawności działania wiertarki oraz zamocowanych wierteł. Jeśli urządzenie funkcjonuje, jak należy, to wówczas możemy rozpocząć wiercenie. 

Używając do tego celu wiertarki z udarem, warto wiedzieć o tym, że uruchomić można go dopiero wtedy, kiedy poczujemy opór. Z kolei prędkość obrotowa wiertarki powinna zostać dopasowana do stopnia twardości materiału - prościej mówiąc, im jest on twardszy, tym obroty muszą być wolniejsze. 

Wiercąc otwory w betonie, warto mieć na uwadze fakt, że wiertła mogą się szybko nagrzewać, dlatego też należy je regularnie schładzać w specjalnym oleju, co uchroni je przed trwałym uszkodzeniem.

Niekiedy może się zdarzyć tak, że wiertło przez przypadek zaklinuje się w betonie, wówczas należy przerwać wiercenie, wyłączyć urządzenie oraz powoli wyciągnąć narzędzie ze środka. Dopiero potem możemy przystąpić do dalszej części pracy.

Jak kontrolować głębokość wierconego otworu?

Jak widać, wiercenie w betonie nie jest takie trudne, jakby mogło nam się wydawać. Co więcej, czynność ta może być jeszcze łatwiejsza, a to za sprawą zastosowania specjalnego ogranicznika głębokości wiercenia. Przy jego użyciu w bardzo prosty i szybki sposób ustawimy wymagalną głębokość otworu, co minimalizuje ryzyko przewiercenia się na wylot. 

Pamiętaj, aby wiercenie było w pełni bezpieczne, to przed przystąpieniem do pracy, należy upewnić się, czy w miejscu, w którym docelowo ma zostać wykonany otwór, nie znajdują się żadne kable bądź rury. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu specjalnego wykrywacza przewodów elektrycznych i metalu, który bardzo często znajduje się na wyposażeniu niektórych modeli wkrętarek.

Powiązane artykuły: Jak prawidłowo szlifować podłogę drewnianą?